Major depresyonlu ve şizofrenili hastalarda vitamin B12, folik asit düzeylerinin araştırılması: kontrollü bir çalışma
Vitamin B12 and folic acid levels on patients with major depressive and schizophrenia: A controlled study
- Tez No: 132071
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada, GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Psikiyatri Servisi Polikliniğine başvuran veya klinikte yatan ve çalışmayı kabul eden, hematolojik olarak patolojik bulguların gözlenmediği, depresif bozukluk veya psikotik bozukluk tanısı alan hastalarda vitamin B12 ve folik asit düzeylerinin araştırılarak sağlıklı kontrol grubu değerleri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Hasta ve kontrol grubuna sosyodemograflk özelliklerini belirlemek için araştırmacılar tarafından geliştirilen görüşme formu, Hamilton Depresyon Ölçeği (HDÖ), Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği (BPRS) uygulandı. Hasta ve kontrol grubu klinik görüşme, fizik ve nörolojik muayene, rutin biyokimya parametreleri, tam kan sayımı, vitamin B12, idrar metil malonik asit (iMMA), total homosistein (tHcy), plazma folatı ve eritrosit folatı ölçümleri, tiroid fonksiyon testleri ile değerlendirildi. Bulgular: Depresif grupta kontrol grubuna göre vitamin B12 değerleri anlamlı düşük, tHcy ve iMMA değerleri anlamlı yüksek bulunmuştur. Psikotik grupta kontrol grubuna göre iMMA anlamlı yüksek bulunmuştur. Depresif ve psikotik hasta gruplarında plazma folatı ve eritrosit folatı değerleri kontrol grubuyla karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir sonuca ulaşılamamıştır. Depresif ve psikotik hasta gruplarının vitamin B12 ve plazma folik asit düzeyleri ile cinsiyet, yaş, eğitim, aylık gelir arasında herhangi bir ilişki bulunmamıştır. Tartışma ve sonuç: Bulgular bize psikotik hasta grubunda vitamin B^'nin fonksiyonel olarak eksikliğinin varolabilceğini, depresif hasta grubunda ise hem plazma düzeyinde hem de doku düzeyinde yetersizliğinin var olabileceğini göstermektedir. Vitamin B12 eksikliğinin saptanmasında klasik yöntemlere ek olarak, doku düzeyinde fonksiyonel eksikliğini gösteren iMMA ve tHcy ölçümlerinin de kullanılmasının daha doğru bir tanı konulmasında faydalı olabileceği düşünülmektedir. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY Vitamin Bî2 and Folic Acid Levels on Patients with Major Depressive and Schizophrenia: A Controlled-study Objective : In this study, it has been aimed to determine and compare the vitamin Bn and folic acid levels of the patients who were admitted to Psychiatry Service of GATA Haydarpaşa Training Hospital, Istanbul, as inpatients or outpatients with unremarkable pathological findings as hematological but diagnosed as depressive or psychotic. These patients were informed about the study and their consents were gathered. Method : Hamilton Depression Rating Scale (HDRS), Brief Psychiatric Rating Scale (BPRS) and an interview questionnaire that had been developed to find out the socio- demographic characteristics, were applied to the patients and controlled subjects. The clinical interviews, physical and neurological examinations, complete blood count, complete blood chemistries, vitamin B12, urine methyl malonic acid (iMMA), total homocysteine (tHcy), plasma folate and red cell folate measurements, thyroid function tests of the both patients and control subjects were evaluated. Results : Vitamin Bn level of the depressive patients have been found significantly low while tHcy and iMMA levels have been significantly high compared to control subjects. An any statistically significant result has not been reached when plasma folate and red cell folate levels of both depressive and psychotic patients compared with the control groups. Any relation has not been established between vitamin B12, and plasma folate levels of both depressive and psychotic patients and sex, age, education, and monthly income characteristics of aforementioned patients. Conclusion : The findings show that there may be functional deficiency of vitamin B12 in psychotic patients and deficiency in the serum level and in the tissues of depressive patients. It is assessed that in addition to classical methods, application of iMMA and tHcy measurements, which indicate the functional deficiency of vitamin B12 in the tissues, might be helpful in the accurate diagnosis of vitamin Bn deficiency. 62