Şizofreni tanılı hastalarda komorbid major depresif bozukluk prevalansı ve metabolik sendromla ilişkisi
Prevalence of comorbid major depressive disorder and its relationship with metabolic syndrome in patients diagnosed with schizophrenia
  1. Tez No: 890376
  2. Yazar: MEHMET AVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE DİLEK HAMURCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmada şizofreni tanılı hastalarda komorbid Major Depresif Bozukluk (MDB) prevalansının tespit edilmesi ve komorbid MDB'un metabolik sendromla ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya son altı aydır remisyonda olan 218 şizofreni hastası dahil edildi. Sosyodemografik veri formu, Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği ve Kişisel ve Sosyal Performans Ölçeği uygulandı. Çalışmaya dahil edilen hastaların bel çevresi, kan basıncı, boyu ve vücut ağırlığı ölçüldü; elektronik sağlık kayıtlarından daha önce metabolik sendrom, diabetes mellitus, bozulmuş glukoz toleransı veya insülin direnci tanısı alıp almadığı, kullandığı ilaçlar ve son 6 ay içinde tetkik edilen açlık kan glukozu, trigliserid ve HDL (High Dansity Lipoprotein) düzeyleri için veriler toplandı. Elde edilen verilerle kişilerin metabolik sendrom tanısı Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği (TEMD), National Cholesterol Education Program (NCEP-ATP-III) ve International Diabetes Federation (IDF) tanı kriterlerine göre değerlendirildi. Şizofrenide komorbid Major Depresif Bozukluğun değerlendirilmesi için Calgary şizofrenide depresyon ölçeği (CŞDÖ) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: This study aims to determine the prevalance of comorbid Major Depressive Disorder (MDB) among individuals diagnosed with schizophrenia and to examine the relation between comorbid MDB and metabolic syndrome. Materials and Methods: The study included 218 voluntary individuals diagnosed with schizophrenia who had been in remission for the past six months. Sociodemographic information form, Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Calgary Depression Scale for Schizophrenia, and Personal and Social Performance Scale were applied. Participants in this study were subject to waist circumference, blood pressure, height and body weight measurements and data were collected from electronic health records to understand whether the participant was diagnosed with metabolic syndrome, diabetes mellitus, impaired glucose tolerance or insulin resistance; along with medications used, fasting blood glucose, triglyceride and HDL (High Dansity Lipoprotein) levels tested within the last 6 months. Data gathered were evaluated for the diagnosis of metabolic syndrome as per diagnostic criteria of Turkish Endocrinology and Metabolism Association (TEMD), National Cholesterol Education Program (NCEP-ATP-III), and International Diabetes Federation (IDF). The Calgary Depression Scale for Schizophrenia was used to evaluate comorbid Major Depressive Disorder in schizophrenia.