Gençlerde kimlik duygusu ve psikopatoloji
Sense of identy and psychopathology in youth
  1. Tez No: 132093
  2. Yazar: HADİYE KAYNAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM DEREBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
öz Erikson'un psikososyal gelişim kuramı doğrultusunda geliştirilmiş olan Kimlik Duygusu Değerlendirme Aracı kullanılarak kimlik duygusunda sorun yaşayanlar/yaşamayanlar şeklinde iki grup oluşturulmuş ve bu gençlerde psikiyatrik tanı dağılımı incelenmiştir. Sorunlu grup içerisinde yer alan gençlerde, anlamlı olarak daha fazla psikiyatrik bozukluk tanısı, kişilik bozukluğu özellikleri ve genel işlevselliklerinde anlamlı bir azalma dikkat çekicidir. Bu durum KDDA'nın psikopatolojiyi tarama amaçlı olarak kullanılabileceği yönünde bir bulgu olarak değerlendirilebilir gibi görünmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: kimlik duygusu, psikopatoloji, gençlik ABSTRACT This study suggest that the adolescents with identity problems have more psychiatric diagnosis and abnormal personality features and less global functioning level. This, also implies that Axis 1 and 2 pathologies might be a presentation of underlying identity problems of youngsters. Our results also indicate that Sense of Identity Assessment Scale is an effective tool for probing psychopathological traits in adolescents. KEY WORDS: sense of identity, psychopathology, youth
Özet (Çeviri)