Kimlik kargaşası olan ve olmayan ergenlerdeduygu düzenleme ve bilinçli farkındalık düzeylerinin karşılaştırılması
Evaluation of emotion regulation and mindfullness in adolescents with and without identity confusion
- Tez No: 534215
- Danışmanlar: PROF. FÜSUN ÇUHADAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ergenlik, çocukluk çağından yetişkinliğe geçerken çok çeşitli değişimlerin ve gelişimlerin hızla yaşandığı önemli bir yaşam evresidir. Bu evrede, kişi, kimlik duygusunu kazanmak durumundadır. Kimlik oluşumu psikiyatri yazınında çok sık çalışılan bir konudur. Ancak kimlik oluşumunun ergenin duygu düzenlemesi ve son zamanlarda sıklıkla araştırmaya başlanan bilinçli farkındalık (mindfullness) üzerine etkisini araştıran bir çalışma bulunmamaktadır. Bu bilgiler ışığında, bu çalışmada kimlik kargaşası olan ve olmayan ergenlerde duygu düzenleme ve bilinçli farkındalık düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvuran, 12-18 yaş arasında, klinik olarak zihinsel geriliği ve görüşme/test formlarını doldurmak için herhangi bir engeli olmayan, tıbbi açıdan stabil olan, çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 104 ergen oluşturmuştur. Bütün katılımcılar psikopatolojilerini saptamak amacıyla Çocuk ve Gençler İçin Duygulanım Bozukluğu ve Şizofreni Ölçeği-Şimdi ve Yaşamboyu Versiyonu (ÇGDBŞÖ-ŞY) ile değerlendirilmiş, ardından Kimlik Duygusu Değerlendirme Aracı (KDDA), Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği (DDGÖ) ve Beş Boyutlu Bilinçli Farkındalık Ölçeği (BBBFÖ) uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, sosyo-demografik faktörlerle kimlik kargaşası olan ve olmayan ergenler karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Kimlik kargaşası ile araştırmada kullanılan ölçekler karşılaştırıldığında ise kimlik kargaşası olan ergenlerin olmayanlara kıyasla duygu düzenlemede daha fazla güçlük yaşadıkları ve bilinçli farkındalık düzeylerinin daha düşük olduğu bulunmuştur. Ayrıca, kimlik kargaşası yaşayan ergenlerde yaşamayanlara kıyasla daha fazla depresyon, yaygın anksiyete bozukluğu ve travma sonrası stres bozukluğu tanısıyla karşılaşılmıştır. Sonuçların genelleştirilebilmesi için daha geniş örneklemli ve normal kontrol grubunun da olduğu çalışmaların yapılmasına gerek duyulmaktadır. Duygu düzenleme güçlüklerinin ve bilinçli farkındalığın kimlik kargaşasının üzerindeki etkisinin ve altta yatan mekanizmaların daha iyi anlaşılabilmesi için, çocukluk çağı psikopatolojilerinin, aile tutumlarının ve sosyo-kültürel faktörlerin daha ayrıntılı incelenmesine ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Adolescence is an important life stage in which a wide variety of changes and developments are rapidly experienced In this stage, the person has to gain the sense of identity. Identity formation is a very common subject in the psychiatric literature. However, there is no study investigating the effect of emotion regulation and mindfulness of adolescentson identity formation. In this study it was aimed to evaluate emotion regulation and mindfullness levels in adolescents with and without identity confusion. The study was confirmed by the IRB of Hacettepe University. This is a cross sectional study with a sample consisting of 104 adolescent, between 12-18 years, admitted to an outpatient child and adolescent psychiatry clinic. Those with mental retardation and chronic physical or neurological illnesses were excluded. All participants were assessed with Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Aged Children-Present and Lifetime Version (K-SADS-PL) and were given Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), Sense of Identity Assessment Form (SIAF) and Five Facet Mindfulness Questionnaire (FFMQ). The results were analysed by SPSS 16; ANOVA, t-test, correlation analyses and khi square were used.