Periferik sinir defektlerinin tedavisinde; primer tamir, distraksiyon ve greftleme yöntemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 132142
  2. Yazar: MUSTAFA KÜRKLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
vra. ÖZET Sinir yaralanmalarının tedavisinde primer tamir altm standartdır. Geç tamirler ve defektif sinir yaralanmalarının tedavisinde ise en sık kullanılan yöntem sinir greftlemesidir. Sinir defektlerinin tedavisinde, son yıllarda sinir distraksiyon yöntemi deneysel çalışmalarda kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada amacımız; sinir defektlerinin tedavisinde distraksiyon ve greftleme yöntem sonuçlarının primer tamir sonuçlarıyla karşılaştırmak ve sinir defektlerinin tedavisinde distraksiyon yönteminin etkinliğini araştırmaktır. Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Araştırma Enstitüsü'nde yapılan hayvan deneyi çalışmamızda; ortalama ağırlıkları 450-550 gr olan 6 aylık 30 adet erkek beyaz tavşan kullanıldı. Tavşanlar 10 'arlı üç gruba ayrıldı. Tüm grublara üç aşamalı ameliyat uygulandı: Birinci aşamada, deneklerin sağ tibialarma iki seviyeli Sirküler Eksternal Fiksatör(CEF) cihazı uygulandı. İkinci aşamada, ameliyat edilecek peroneal sinirlere elektrofizyolojik çalışma yapıldı. Tibia gigli teli ile osteotomize edildi. Peroneal sinir, Gup-l'de(Primer tamir), keskin bisturi ile tek darbede kesilerek dikildi. Grup- 2'de(Distraksiyon), tibia boyunun %25'i kadar kemik ve sinir en blok olarak çıkarıldı. Oluşan kemik defekti akut olarak kapatılıp, sinir primer olarak dikildi. Grup-3'de(Greft), tibia boyunun %25'i kadar sinir çıkarıldı ve deneğin sağlam taraf peroneal sinirinden alman sinir grefti ile oluşturulan defekt greftlendi. Sinir tamirleri 9-0 propilene stür ile epineurial olarak dikildi. Grup-2'de 21 'ci gün, 4x0.25mm/gün periyodunda 10 gün süre ile distraksiyon uygulandı. Sinir iyileşmesinin takibi için ameliyat sonrası 3 ve 6. aylarda peroneal sinir elektrofizyolojik çalışması yapılarak, ileti hızlan bilgisayar kontrollü olarak hesaplandı. Elde edilen sonuçlar Kruskal-Wallis testi ile değerlendirildi(p0,05]. 6.
Özet (Çeviri)
IX. SUMMARY End to end primary repair in the treatment of the nerve is the most common standart. But the method used for the treatment of defective nerve injuries and the late repair is the nerve grafting. Recently, the nerve distraction metohd has been started to be used in the treatment of the nerve defects. Our aim in this study is to compare the primary repair with the distraction and grafting method results in the treatment of the nerve defects, and to investigate the efficasy of the distraction method. İn the animal expriment study performed in Gülhane Millitary Medicine Faculty, investigation Instuty, 30 male rabits of 6 months whose weights were 450-550 gr. Were used. Rabits were divided into 3 groups of 10. The operation with three steps were applied to all groups. In the first step, two levels circular external fixator(CEF) device were applied on the right tibias of the subjects. In second step, the electrophysiologic study was performed on the peroneal nerves to be operated. Tibia was osteotomized by the gigli wire. Peroneal nerve was sutured by cutting off in a single application by the sharp bistury in group I (primary repair). In group n (distraction), the nerves and bones as many as 25% of the tibia size were removed as en block. The nerve was sutured primarily by closing acutely the existed bone defect. In group m (grafting) the nerve as many as 25% of the tibia size was removed and the occured defect was grafted by the nerve graft from the sound side peroneal nerve of the subject. The nerve repairs were sutured epineurially by 9-0 propilane suture. In group n, 21st day, the distraction was applied for 10 days at the period of 4xO,25mm/day.For the follow-up of the nerve healing, the communication speeds were calculated in control by the computer, performing the peroneal nerve electrophsiology study in the 3rd and 6th monts. The result obtained were evaluated with the Kruskal-Wallis test. (p0.05]. In the 6th monts, there was a statistically significant difference among the groups.