Femur trokanterik bölge kırıklarında ilizarov eksternal fiksatör uygulamalarımız ve sonuçları
Ilizarov external fixator application in femoral trochanteric fractures and it's result
  1. Tez No: 132141
  2. Yazar: MEHMET ANIL BURKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada, femur trokanterik bölge kırığı olan ve İlizarov eksternal fiksatör yöntemiyle tedavi uygulanan 20 olgu incelendi. Olgular Foster kriterleriyle anatomik ve fonksiyonel olarak son kontrollerinde değerlendirildi. Foster kriterleriyle değerlendirdiğimiz olguların, klinik ve radyolojik sonuçlan başarılı bulundu. İleri yaşta, sistemik hastalıklar veya hemodinamik bozukluklar nedeni ile yüksek anestezi riski olan ve multitravmalı olguların tedavisinde; ameliyat süresinin kısa olması, kolay uygulanabilirliği ve en az cerrahi zarar ile kırık hematomunun ve periostun korunması, kan kaybı olmaması, erken mobilizasyona izin vermesi, ameliyat sonrası hastanede kalış süresinin kısa olması ve eksternal fiksatör sisteminin poliklinik koşullarında çıkarılabilmesi gibi avantaj lan ile, gerek anatomik gerekse fonksiyonel olarak iyi sonuçlar elde ettiğimiz için, femur trokanterik bölge kınklarmm tedavisinde İlizarov eksternal fiksatör uygulamalanmn güvenilir ve etkili bir yöntem olduğunu saptadık. 57
Özet (Çeviri)
ILIZAROV EXTERNAL FIXATOR APPLICATION IN FEMORAL TROCHANTERIC FRACTURES AND ITS' RESULT SUMMARY In this study we investigated 20 cases who were treated with Ilizarov external fixator due to trochanteric femoral fracture. The cases were evaluated anatomically and functionally with Foster criteria during their last control. The clinical and radiological results of our cases who were evaluated with Foster criteria were found good. For the treatment of femoral trochanteric fractures, application of Ilizarov external fixator was found to be a reliable and an effective method of treatment in the patiens who are overaged, have high risk of anesthesia due to systemic illness or hemodynamic instabilty, and who have multitrauma, because, we have either anatomical or functional good results, and also it has some advantages like shortness of operation time, easy application, prevention of fracture heamatoma and periosteum, less blood loss, shortness of hospitalization time and removal in outpatient clinic. 58