Elektroforetik depozisyon yöntemiyle hidroksiapatit kaplanmış kortikal vidaların kemiğe integrasyonunun koyunlar üzerinde çokyönlü araştırılması
  1. Tez No: 132157
  2. Yazar: HAKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OKUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Hidroksiapatit (HA) kaplı metal Implantların son on yıl içerisinde klinik kullanıma girmesi, topladığı ilgi kadar tartışmalara da yol açmıştır. Klinik kullanıma girmiş sadece bir çeşit HA kaplama yöntemi bulunmaktadır, bu da plazma sprey yöntemidir. Bu sebepten değişik birçok kaplama yöntemleri konusunda çalışmalar devam etmektedir. Çalışmamızda elektroforetik depozisyon yöntemiyle HA kaplanmış paslanmaz çelik vidaların osseointegrasyon üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmamızın in vivo bölümünde; üç çeşit farklı yüzey yapısına sahip paslanmaz çelik vida karşılaştırılmıştır. 60 paslanmaz çelik vida üç gruba ayrılmış, I. grup EFD yöntemiyle sadece HA kaplanmış, II. grup ara yüzey olarak sentetik kalsiyum silikat bileşiği (SCSB) kullanılarak EFD yöntemiyle HA kaplanmış ve III. grup ise kaplanmadan bırakılmıştır. Vidalar 5 adet koyunun her ikifemuruna, her bir koyuna her gruptan dörder tane olmak üzere toplam 12 adet olacak şekilde gönderilmiştir. împlantasyondan sekiz hafta sonra sonuçlar, biyomekanik olarak (çıkış torku), doğrudan gr afilerle ve SEM görüntüleriyle incelenmiştir. Çalışmanın in vitro bölümünde, Tİ6A14V implantlar ara yüzey olarak SCSB kullanılarak EFD yöntemiyle HA kaplanmış ve sentetik vücut sıvısı (SVS) içerisinde bekletilmiş ve 1, 2, 7, 14, 21, 28, 35 ve 42. günlerde ağırlık değişimi ölçülerek kaplamanın dissolüsyon durumu değerlendirmeye çalışılmıştır. Ortalama çıkış torkları I. grupta 29.9 Nem, II. grupta 40.8 Nem ve III. grupta 20.8 Nem olarak ölçülmüştür. Çıkış torkları arasında anlamlı fark sadece II. grup ile III. grup arasında (p=0.011) tespit edilmiştir. Doğrudan grafilerde HA kaplı hiçbir vida etrafında radyolüsens alanla karşüaşılmamıştır. SEM görüntülerine göre I ve II. grupta implant-kemik arasında daha iyi bir osseointegrasyonla karşılaşılmıştır. Sonuç olarak EFD yöntemiyle HA kaplama implant-kemik arası bütünleşmeyi arttırmaktadır. Bu yöntemin, yapılacak yeni çalışmalarla geliştirilerek plazma sprey yöntemine alternatif oluşturacağını düşünmekteyiz. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY The clinical use ofhydroxyapatite (HA) coatings on metal implants has aroused as many controversies as interests over the last decade. In clinical use there has been only one kind of HA coatings: plasma spray technique. For this reasons, so many tryings are made for improve other techniques of HA coatings. This study was designed to evalute the osseointegration of electrophoretic deposition (EFD) of HA on stainless steel screws. In vivo part of this study, three types of stainless steel screws were compared. Sixty cortical stainless steel screws were divided into three groups: twenty were only HA coated whit EFD technique (Group I), twenty were HA coated with an interlayer Synthetic Calcium Silicate Compound (SCSC) by EFD technique (Group II) and twenty were standart uncoated screws (Group III). The screws were implanted into the bilateral femurs of five sheeps, with each sheep receiving total twelve screws and four from the each groups. At eight weeks after implantation, the screws were tested biomechanically (extraction torque), radiographically (direct x-ray) and with scanning electron microscopy (SEM). In vitro part of this study, Tİ6A14V implants were coated with HA by EFD technique. This Tİ6A14V implants were immersed in synthetic body fluid (SBF) solution and at 1, 2, 7, 14, 21, 28, 35 and 42 days weight changes were recorded for understanding the dissolution behavior of coating. The mean extraction torque was 29.9 Ncm in Group I, 40.8 Ncm in Group II and 20.8 Ncm in Group III. There were significant differences between only Group II and III (p=0.011). In direct radiographics, there were not any radiolucency zone around screws in HA coated groups. In SEM results, better osseointegration was seen in Group I and II. In conclusion, HA coating with EFD technique improves implant-bone integration and in the future this technique will be an alternative method of plasma spraying method. V