Ortopedik implant yetmezliklerinde kemik-implant arası dokunun apoptotik aktivitesinin agoroz jel yöntemi ve membranöz yağ asidi profili tayini ile değerlendirilmesi
- Tez No: 132158
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OKUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Endoprotez uygulamalarının uzun dönem en sık komplikasyonu aseplik gevşeme olarak bulunmuştur. Multifaktöriyel bir sorun olan implant yetmezliğini açıklamak üzere bazı araştırıcılar araştırmalarını implanta (konak), bazı araştırıcılar ise hastaya (konakçı) yöneltmişlerdir, implant yetmezliğinin tam anlamıyla anlaşılabilmesi için implant-kemik ve implant çevresi dokuda gerçekleşen olayların hücresel düzeyde anlaşılması gerekmektedir. Ihı çalışmada klinik retrospektif incelemenin yanında deneysel olarak tavşan modelleri de kullanılmıştır. Bu amaçla kontrol grubu i/e 4 farklı implant koyduğumuz gruplar arasında hücresel olayları incelemek için, implant çevresi dokunun histopatolojik incelemesi yapılmıştır. Ayrıca, hücre hasarının bir göstergesi olan membranik yağ asidi değişimleri ve apoptotik aktivite yönüyle agaroz jelde genomik DNA basamak yapısı gösterilmiştir. Klinik incelemede implant yetmezliği ile değerlendirilen olguların nispeten (ortalama 17 ay) erken dönemde ortaya çıkması, başlangıç tespitinin yetersiz olduğunu göstermiştir. Olguların çoğunda (endoprotez uygulananlar için % 86) tespit için kemik sementi kullanılması, sement ile tespitin ya da sementleme tekniğinin gevşemeyle ilişkili olduğunu göstermektedir. 400 hücre üzerinden yapılan implant çevresi dokunun histopatolojik değerlendirmesinde; apoptotik hücre oranı kontrol grubunda 3, paslanmaz çelik grubunda 7, titanyum grubunda 8, polietilen grubunda 5, seramik grubunda 4 olarak bulunmuştur. Sonuçların yapılan' deskriptif analizinde, metalik grup implantların anlamlı bir şekilde daha fazla apoptotik aktiviteye neden olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aseptic loosening is found as long term frequent complications of endoprostheses applications. In order to explain the implant failure as a multifactoriel problem, some authors conducted researchers on implant while the others on hosts. In order to fully understand implant failure, the processes of implant-hone and periimplant tissue should be evaluated in cellular level. In this study, in addition to the clinical examination, experimental rabbit models were also used. For this purpose, histopathological evaluation of periimplant tissue was made to examine cellular processes between control group and implant group. Besides, membranic fatty acids as a sign of cell damage and genomic DNA laddering was visualized on agorose gel electrophoresis. Cases appeared early (average of 17 months) which evaluted with implant failure showed inadequate initial fixation. In a large quantities of cases (86 %for endoprostheses) bone cement was used for fixation. This showed a close relationship for cement fixation or cementing techniques with loosening. Histopathological evaluation of periimplant tissue from selected 400 cells, total apoptotic cells were found as 3, 7, 8, 5 and 4 for control, stainless steel, titanium, polyethylene and ceramic groups, respectively. According to the descriptive anaylsis, melalic group implants was higher apoptotic activity than other groups.