Fibromiyalji sendromu bulunan hastalarda ultrason, lazer ve egzersiz tedavilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 132178
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN ERDAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
-III- OZET Bu çalışma, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastenesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniğine başvuran 45 fibromiyalji sendromlu hasta üzerinde yapıldı. Amacımız fibromiyalji sendromu tedavisindeki değişik tedavi protokollerinin etkinliklerini karşılaştırmak ve birbirine üstünlüklerinin olup olmadığını araştırmaktı. Amerikan Romatoloji Koleji (ACR) 1990 tanı kriterlerine göre fibromiyalji tanısı alan 45 hasta randomize olarak onbeşer kişilik üç gruba ayrıldı. I. Gruba onbeş seans; ultrason ve yüzeyel ısıtıcı tedavisi, II. Gruba; on beş seans lazer ve yüzeyel ısıtıcı, tedavisi, III. Gruba ise on beş seans egzersiz ve yüzeyel ısıtıcı uygulandı. Hastalar tedavi öncesi ve sonrası generalize ağrı, yorgunluk, sabah tutukluğu, baş ağrısı, uyku bozukluğu, hassas nokta sayısı ve palpasyonla uyarılan ağrı skoru gibi klinik parametreler yönünden değerlendirildi. Bununla birlikte hastalara Fibromiyalji Sorgulama Anketi (FIQ) ve BECK depresyon ölçeği uygulandı. Tedavi sonrası her üç grubun grup içi karşılaştırma sonuçlarına göre tüm klinik parametrelerdeki iyileşmeler çok anlamlı bulundu (pO.001).
Özet (Çeviri)
IV- SUMMARY This study was carried out in 45 patients with Fibromyalgia Syndrome, applying for the department of Phsysical Medical Rehabilitation at Atatürk University Medicine Faculty Yakutiye Research Hospital. We aimied to compare the effectivity of various treatment protocols in Fibromyalgia Sendrome Treatment and investigate whether they had superiority over one another. According to diagnosis criteria of American Rheumatology College, 45 patients diagnosed with fibromyalgia were divided randomly in to three groups, consisting of 1 5 people. For the first group, ultrasound and artificial heating treatment for 15 sessions were applied. For the second group, laser and artificial heating treatment for 1 5 sessions were applied and for the third group, 15 sessions exercise and artificial heater were applied. The patients were evaluated in terms of parameters, such as pain score stimulated by palpation, the number of tender points, sleep disturbances, headache, morning stiffness, fatigue and generalized pain before and after treatment. However, Fibromyalgia Impact Questionarrie and BECK depression scale were applied to the patients. After the treatment, according to in group comparison results of the three groups, improvements in all clinical parameters were found significantly (pO.001).