Magnezyum sülfat iyintoforezinin diz osteoartritine etkileri
Effects of magnesium sulphate lontophoresis on knee osteoarthritis
  1. Tez No: 132177
  2. Yazar: NALAN AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortopedik Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
MAGNEZYUM SÜLFAT IYONTOFOREZININ DİZ OSTEOARTRİTİNE ETKİLERİ ÖZET Bu çalışmanın amacı, diz osteoartriti olan hastalarda magnezyum sülfat iyontoforezinin ağrıya olan etkisinin araştırılmasıdır. Klinik muayene ve radyolojik tetkik ile tanı konmuş diz osteoartritli 30 hasta (22 kadın, 8 erkek) rastgele yöntemle 15 'er kişilik 2 gruba ayrılmıştır. Kontrol grubundaki hastalara konvansiyonel tedavi (hot-pack, ultrason, kuadriseps femoris kası izometrik egzersizleri) programı verilmiştir. İyontoforez grubundaki hastalara ise konvansiyonel tedavi programına ek olarak magnezyum sülfat iyontoforezi uygulanmıştır. Bütün hastalar iki hafta boyunca haftada 5 seans olmak üzere toplam 10 seans tedavi programına alınmıştır. Daha sonra kuadriseps izometrik egzersizleri ve hastanın toleransına göre progresif rezistif egzersizler bir ev programı şeklinde hastalara verilmiş ve 8 hafta sonunda kontrole çağırılmışlardır. Hastalar tedavi öncesi ve tedavi sonrası vizüel analog skala (VAS), yüz skalası, WOMAC skalası, eklem hareket açıklığının ölçülmesi, sandalyeden ayağa kalkma zamanı ve Beck Depresyon skalası ile değerlendirilmişlerdir. Aynı zamanda WOMAC skalası 2. hafta sonunda değerlendirilerek kaydedilmiştir. VAS, yüz skalası, sandalyeden ayağa kalkma zamanı, Beck Depresyon skalası değerlendirmelerinde her iki grupta da anlamlı azalmalar bulunmuştur (p0,05). Gruplar arası değerlendirmede ise anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF MAGNESIUM SULPHATE IONTOPHORESIS ON KNEE OSTEOARTHRITIS SUMMARY The aim of this study is to investigate the efficacy of magnesium sulphate iontophoresis on pain in patients with knee osteoarthritis. Clinically and radiologically diagnosed 30 knee osteoarthritis patients (22 female, 8 male) were randomized into 2 groups ( 15 patients each). The control group was treated with conventional physical therapy modalities (hot-pack, ultrasound and isometric exercises to quadriceps femoris muscle). Beside conventional therapy patients treated with iontophoresis underwent magnesium sulphate iontophoresis as an additional method. All of the patients were treated for 10 sessions in 2 weeks. After the treatment, on following periods patients performed quadriceps femoris isometric exercises and home exercise program according to their tolerance capasity. At the end of 8 weeks they had been reassessed. All patients were evaluated by visual analog scale (VAS), face scale, WOMAC scale, range of motion assessments, time for raising from chair and Beck Depresion Scale measurements were performed before and after treatment. At the end of second week WOMAC pain and physical function scale was recorded at end of the second week. VAS, face scale, time for raising from chair and Beck Depresion Scale in both groups significantly decreased (p0.05). No difference between two groups was found. After therapy WOMAC pain, stiffness and physical functions in both groups showed significant decreases. But in relieving symptoms iontophoresis group was better than the control group. As a result, we suggest that magnesium sulphate iontophoresis is effective in the treatment of knee osteoarthritis. This therapy can be preferable in patients who have gastrointestinal problems for systemic drug therapy.