Ağırlıklı omuzda elektrik stimülasyonu tedavisinin etkinliği
The effectiveness of electrical stimulation therapy on the painful shoulder
- Tez No: 132185
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KÜÇÜKDEVECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
7. ÖZET Bu çalışma intrensek mekanik kaynaklı omuz ağrısında nöromuskuler elektrik stimulasyonunun etkinliğini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine bir aydan uzun süredir omuzunda ağrı ve tutukluk şikayetiyle başvurup, yapılan muayene ve tetkik sonrası; intrensek mekanik kaynaklı omuz patolojisi olduğu saptanan (impingement sendromu ve/veya rotator kılıf spesifik lezyonları ve/veya biseps tendon lezyonu ve bunlara eşlik edebilen dejeneratif artrit) 45 hasta alındı. Hastalar rasgele iki gruba ayrıldı. Tüm hastaların ağrılı omuzlarına 20 seans klasik fizik tedavi (sıcak torba, interferans) ve egzersiz programı verilirken, 20 hastaya ek olarak supraspinatus ve deltoid kaslarına Russian akım şeklinde elektrik stimulasyonu uygulandı. Tüm hastalar tedavi öncesi ve sonrası ağrı şiddeti (VAS), eklem hareket açıklığı (gonyometri), fonksiyonel durum (UÇLA skalası) yönünden değerlendirildi. Hem elektrik stimulasyon hem de kontrol gruplarında, tüm değerlendirme parametrelerinde (ağrı şiddeti, eklem hareket açıklığı, fonksiyonel durum) tedavi ile iyileşme saptandı (p0.05). Sonuç olarak intrensek mekanik kaynaklı ağrılı omuzda, supraspinatus ve deltoid kaslarına uygulanan Russian akım şeklindeki elektrik stimulasyonunun klasik fizik tedavi ve egzersiz programına ek bir terapotik üstünlük sağlamadığı saptandı. 63
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This study is aimed to investigate the effectiveness of neuromuscular electrical stimulation in the shoulder pain due to intrinsic mechanical factors. 45 subjects with pain and limitation at their shoulders were enrolled into the study who applied to the outpatient clinic of Physical Medicine and Rehabilitation at Ankara University, Faculty of Medicine. They all had one or more causes of intrinsic mechanical shoulder pathologies such as impingement syndrome, specific rotator cuff lesions, biceps tendon lesions and associated degenerative arthritis. Subjects were randomly seperated into two groups. First group received 20 sessions of classical physical therapy and exercise programme. The second group (20 subjects) received Russian electrical stimulation to supraspinatus and deltoid muscles in addition to classical physical therapy and exercise programme. All patients were assessed with regand to pain intensity (VAS), range of motion (gonyometri) and functional status (UCLA) before and after the therapy. All assessment parameters showers significant improvements by therapy in both groups (p0.005). We concluded that, Russian type electrical stimulation current applied to supraspinatus and deltoid muscles does not provide extra benefit to classical physical therapy and exercise programme in shoulder pain due to intrinsic mechanical factors. 64