Effectiveness of self-mobilization versus kinesio-taping on the cervical region in electronic device users
Elektronik cihaz kullananlarda servikal bölge self-mobilizasyona karşi kinezio-bantlamanin etkinliği
  1. Tez No: 842171
  2. Yazar: SETH KWAME AGYENKWA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜSTEM MUSTAFAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünya genelinde, 2012 yılında mobil telefonların kullanıcı sayısı altı milyardan fazla idi. Raporlar, 2017 yılında küresel olarak yaklaşık 2,1 milyar insanın akıllı telefon kullandığını göstermekte ve bu rakamın 2020'de 2,8 milyara ulaşması beklenmekteydi. 2023 Dijital Raporu'na göre, 8,01 milyar küresel nüfusun yaklaşık %96'sının bir mobil telefon cihazı bulunmaktadır. Akıllı telefon kullanıcıları dünya nüfusunun neredeyse %96'sını oluştururken, %58'i ve %33,7'si sırasıyla bir bilgisayara ve bir tablete sahiptir. Amerika'da 15 ile 34 yaş arasındaki kişiler arasında dizüstü bilgisayar kullananların %80'den fazlası olduğu rapor edilmektedir. 2023 Dijital Raporu'nda, özellikle Türkiye'ye özgü temel verilere göre, 16 ile 64 yaşları arasındaki Türk nüfusunun %97'si akıllı telefon kullanırken, %59'u ve %42,7'si sırasıyla bilgisayar ve tablet kullanmaktadır. Elektronik cihazların sürekli kullanımı, kullanıcıları bir dizi sağlık sorununa karşı savunmasız hale getirme eğilimindedir. Daha önceki birçok değerlendirme, bilgisayar kullanımı ile boyun ve kol gibi bölgelerde kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları yaşama oranı arasında olası bir bağlantı olabileceğini göstermektedir. Elektronik cihazların kullanımı, kas aktivitelerini değiştirmenin yanı sıra, cihazı kullanma, mesaj gönderme ve okuma gibi aktivitelerde belirli kas liflerinin aktivasyonunda önemli değişiklikler göstermiştir. Ayrıca, elektronik cihaz kullanıcıları tarafından sıklıkla postür bozuklukları bildirilmektedir. Bu, elde taşınabilir elektronik cihazların kullanımı sırasında kullanıcılar tarafından yanlış alınan postürlerden kaynaklanmaktadır. Elektronik cihazların sürekli kullanımı ve aşırı bağımlılığı, davranış değişiklikleri ve anksiyete, saldırganlık ve depresif belirtiler gibi zihinsel bozukluklarla pozitif bir ilişkiye sahiptir. Elektronik cihazların yüksek talepleri nedeniyle bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar gibi elektronik cihazların yoğun bir şekilde kullanıldığı işlerde boyun ağrısının yaygın olduğu bildirilmektedir. Mekanik boyun ağrısının yönetimine yönelik ekonomik maliyet yüksektir ve yıllık işçilere sunulan tazminatın yönetimi maliyetinden sadece bel ağrısının yönetim maliyetinin altındadır. Kinezyoloji bantlama (KT) ve self mobilizasyon (SM) teknikleri, uzun süreli elektronik cihaz kullanıcılarının boyun ağrısı belirtilerini yönetmek için kullanılabilir. Ancak, literatürde etkililikleri konusunda tutarsızlık bulunmaktadır. Mobilizasyon teknikleri üzerine yapılan çalışmalar genellikle terapist tarafından uygulanan müdahaleleri içerirken, self mobilizasyon teknikleri üzerine sadece birkaç çalışma bulunmaktadır. Ayrıca, KT veya SM'nin etkililiğini değerlendiren çalışmalar nadir bulunurken, bilgilerimize göre bu iki tedavi modalitesinin uzun süreli elektronik cihaz kullanıcılarındaki spesifik olmayan boyun ağrısı (NSNP) belirtileri olan kişiler arasında karşılaştırmalı etkililiğini değerlendiren hiçbir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı, KT ve SM'nin uzun süreli elektronik cihaz kullanıcılarının boyun ağrısı belirtileri üzerine uygulanmasının etkililiğini karşılaştırmaktır. Çalışmada SM ve KT uygulamalarının üst trapezius kasının elektriksel aktivitesi, ağrı, boyun hareket açıklığı, engellilik, eklem pozisyon duyusu ve solunum kas kuvveti üzerinde benzer etkiler sergileyeceği hipotezini öne sürülmektedir. Çalışma, tek kör, iki kollu, paralel bir randomize kontrollü deneme (RCT) yaklaşımı kullanılarak gerçekleştirildi. Çalışma, 3 Ekim 2022 ile 30 Mayıs 2023 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Spor ve Fizyoterapi Laboratuvarı'nda gerçekleştirildi. Çalışma, en az 1 yıl boyunca en az 4 saat boyunca bu cihazları kullanan uzun süreli elektronik cihaz kullanıcılarını içeriyordu. Çalışmaya i) 18 yaşından küçük, ii) açık yara veya selülit bulunan, iii) son zamanlarda boyun veya omuz cerrahisi geçiren, iv) önceki tanılar arasında kırık boyun, servikal spondilolistez, disk fıtığı, romatoid artrit vb. gibi servikal patolojileri bulunan, v) nörolojik sorunları olan, vi) analjezikler, opioidler ve kortikosteroidler dahil tıbbi tedaviye devam eden katılımcılar dahil edilmedi. Çalışma, Helsinki Bildirgesi ilkelerine göre yürütüldü ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa'nın Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan etik onay alındı. Çalışmanın örneklem büyüklüğü, G*Power sürüm 3.1.9.7 kullanılarak hesaplandı. Etki büyüklüğü, birincil sonuç ölçümü olarak Görsel Analog Skala'nın etki büyüklüğü kullanılarak belirlendi. Etki büyüklüğü 1,19, güç %80 ve alfa değeri 0,05 olacak şekilde toplam 26 katılımcı oluşturuldu. Ancak, olası çıkışları telafi etmek için her bir tedavi grubuna %10'luk bir artış eklendi, bu da toplamda her grupta 15 katılımcıya denk geldi. Bu çalışmadaki katılımcılar, KT veya SM grubuna rastgele atandılar ve bu randomizasyon çalışma hakkında bilgisi olmayan bağımsız bir gözlemci tarafından gerçekleştirildi. Katılımcıların boyun bölgesine 5 cm genişliğinde ve 0,5 mm kalınlığında su geçirmez, gözenekli ve yapışkan bant uygulandı. Katılımcılar rahat bir şekilde otururken; İlk bant (Y-şerit), yaklaşık %25 gerilimle posterior servikal ekstansör kaslarının üzerine yerleştirildi, bant yerleştirilirken katılımcının boyun hareketi maksimum kullanılabilir servikal kontralateral yan bükülme ile rotasyon pozisyonunda sabitlenmişti. Şerit, dorsel bölgeden (T1-T2) üst servikal bölgeye (C1-C2) kadar yerleştirildi. Katılımcının servikal omurgası gerilimi posterior yapıları elde etmek için fleksiyona alındı, üst şerit orta servikal bölgeye (C3-C6) dik olarak yerleştirildi. Bant uygulandıktan sonra birkaç saniye boyunca sarıldı. Katılımcılara, bir fizyoterapist tarafından SNAGs yöntemi ile eğitim aldıktan sonra kendileri tarafından uygulanan Self-SNAG tekniği uygulandı. Self-SNAG'lar, katılımcıların bir ayna ile yaklaşık 100 cm önlerine yerleştirilen bir ayna ile biyo-geri bildirim elde etmelerine yardımcı olmak için bir Self-SNAG havlusu ile gerçekleştirildi. Havlu, beşinci servikal omurun posterior yay üzerine yerleştirildi ve yüzün karşı tarafa yatırılması için yatay olarak çekildi. Katılımcılara, havluya basınç uygulamaları ve başlarını sınırlı tarafa çevirmeleri, ardından bitiş aralığını üç saniye boyunca korumaları talimatı verildi. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, kapsamlı bir anket ile araştırmadan önce alındı. Sonuç değerlendirmesi; Delsys Trigno Avanti yüzey elektromiyografi (SEMG) sistemi (Delsys Inc., Boston) ile ölçülen üst trapezius (UT) kas aktivitesi, basit bir gonyometre ile boyun hareket açıklığı, Boyun Engellilik İndeksi (NDI) ile boyun rahatsızlığı, Görsel Analog Skala (VAS) ile ağrı, MicroRPM cihazı (Micro Medical, Basingstoke, İngiltere) ile solunum kas kuvveti ve lazer yöntemi kullanılarak eklem pozisyon duyusu hatası (JPSE) hesaplanarak ölçüldü. Katılımcılar başlangıçta, müdahaleden dört hafta sonra ve bir ay süreyle izlendi. Veriler, İstatistiksel Paket Programı (SPSS) sürüm 24 kullanılarak analiz edildi. Demografik veriler, tanımlayıcı istatistikler kullanılarak analiz edildi ve frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma tablolarında özetlendi. Verilerin normal dağılımını kontrol etmek için Shapiro-Wilk normalite testi kullanıldı. Normale dağılım gösteren veriler için bağımsız örneklem t testi, normal dağılmayan veriler için Mann-Whitney U testi kullanıldı. Grup içi tedavi sonrası farkı ölçmek için eşleştirilmiş örneklem t testi kullanıldı ve gruplar arası fark analizi için bağımsız örneklem t testi kullanıldı. Tekrarlı ölçüler varyans analizi (rANOVA), iki grup arasındaki farkı üç zaman dilimi (başlangıç, müdahale sonrası ve izleme) üzerinde analiz etmek için kullanıldı. Etki büyüklüğü kısmi eta kare (ηp2) olarak hesaplandı. Tüm istatistiksel analizler %95 güven aralığında, p ≤ 0,05 anlamlılık düzeyinde anlamlı kabul edildi. Otuz hasta başarılı bir şekilde tedaviyi tamamladı ve izleme sonucu ölçümüne katılım sağladılar. Tedaviyi başarıyla tamamlayan bu otuz hasta, tedaviden başlayarak izleme dönemine kadar çalışmayı tamamladı. KT grubundaki katılımcıların yaş ortalaması 44,13±8,66 iken, SM grubundaki yaş ortalaması 46,60±12,24 idi ve iki grup arasında istatistiksel bir fark yoktu (p> 0,05). Ayrıca gruplar arasında ağırlık, boy ve BMI gibi antropometrik ölçümlerde istatistiksel bir fark yoktu (p> 0,05). KT grubunda katılımcıların en büyük yüzdesini erkekler (53,3%) oluştururken, SM grubunda kadınlar (60%) katılımcıların en büyük yüzdesini oluşturuyordu. Gruplar arasında kas aktivitesi, eklem pozisyon hatası, NDI, VAS, MIP ve MEP açısından başlangıçta istatistiksel bir fark yoktu (p>0,05). Ancak CROM açısından sol rotasyonda gruplar arasında istatistiksel fark vardı (p=0,004). Grup içi analiz, KT grubunda sol trapezius kasındaki kas aktivitesinin tedavi sonrası 4 hafta sonra anlamlı bir şekilde azaldığını, ancak SM grubunda azalmadığını gösterdi. Sağ üst trapezius kasındaki kas aktivitesi hem KT grubunda hem de SM grubunda tedavi sonrası 4. haftada anlamlı bir şekilde azaldı (p 0,05) gruplar arasında istatistiksel bir fark yoktu, JPSE uzatma sırasında istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,028).
Özet (Çeviri)
Neck pain is a major health concern among people in an occupation, where there is high utilization of electronic devices due to the demands of their job. Both kinesiology taping (KT) and self-mobilization (SM) techniques may be used to manage symptoms of neck pain in long duration electronic device users. However, there is inconsistency in the literature regarding their effectiveness. Studies that have evaluated the effectiveness of either KT or SM are rare, and to the best of our knowledge, no study has evaluated the effectiveness of these two treatment modalities comparatively among long-duration electronic device users. The study aimed to compare the effectiveness of KT and SM applied to the cervical region of long-duration electronic device users. The study employed a single-blinded, two-arm, parallel randomized controlled trial (RCT) approach. Long-duration electronic device users who had symptoms of pain in the cervical region were recruited. The study included only participants who had been using these devices for at least 4 hours a day within the last one year. With the help of a computer-generated randomization system, each participant was allocated to either the KT or SM group. A 5 cm wide and 0.5 mm thick waterproof, porous and adhesive tape were applied to the neck area of the participants in the KT group for a period of 4 weeks. . Participants performed SM with a towel that was placed on the posterior arch of the fifth cervical vertebra and pulled horizontally across the face in a painless range. Outcome evaluation included; upper trapezius (UT) surface electromyography (SEMG), cervical range of motion (CROM), Neck Disability Index (NDI), Visual Analogue Scale (VAS), respiratory muscle strength and joint position sense error (JPSE). Participants were evaluated at baseline, four weeks post-intervention and at a one-month follow-up. Thirty patients successfully completed treatment and were analyzed for this study. Participants in the KT group had an average age of 44.13±8.66, whereas for those in the SM group, the average age was 46.60±12.24. No statistical difference was found between the groups in terms of age and anthropometric measurements such as weight, height and BMI (p> 0.05). Male formed the largest proportion of participants in the KT group (53.3%), while females constituted the largest proportion of study subjects in the SM group (60%). There were no statistical differences between the groups at baseline for all outcomes apart from left rotation CROM (p < 0.05). A within-group analysis showed there was statistical significance in terms of UT SEMG, VAS, JPSE, NDI, and CROM after the four weeks period of treatment. There was statistical significance in respiratory muscle strength in the group that received SM (p < 0.05), and not in the KT group. There was no statistical difference between the two groups after treatment in all outcomes (p > 0.05) apart from JPSE during extension (p= 0.028). Group by time (baseline, post-treatment, follow up) interactions showed statistical significance of CROM favorable to the group that received SM (p < 0.05). The study shows both KT and SM have desirable effects on electrical myoactivity of the upper trapezius muscle, proprioceptive sense, pain intensity, disability and range of motion in the cervical region among long-duration electronic device users with symptoms of NSNP. However, SM was more effective in improving respiratory muscle strength than KT. Further studies which combines with other physiotherapy modalities are required to determine the long-term effects of KT and SM to provide knowledge on their comparative effectiveness.