Ankilozan spondilitte yürüme analizi
Gait analysis in ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 132186
  2. Yazar: ERHAN ARİF ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ATAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Özet Bu çalışmanın amacı, ankilozan spondilitli hastalarda yürümenin zaman-uzaklık, kinematik ve kinetik değişkenlerini incelemek ve verileri sağlıklı bireylerle karşılaştırmaktır. Çalışmaya yaş ortalamaları (standart sapma) 39,09 (8,54) yıl olan 36 erkek, 7 kadın ankilozan spondilitli hasta ve yaş, cinslerine göre eşleştirilmiş sağlıklı kontrol bireyleri alındı. Ankilozan spondilitli hastalar ve kontrol grubunda yürümenin zaman-uzaklık değişkenleri (yürüme hızı, adım zamanı ve uzunluğu, çift adım zamanı ve uzunluğu), kinematik (pelvis, kalça, diz ve ayak bileklerinin sagital, koronal ve transvers planlarda eklem rotasyon açıları) ve kinetik değişkenleri (kalça ve ayak bileği eklemlerinin sagital, koronal ve transvers planda moment ve güçleri, yer reaksiyon kuvvetleri) karşılaştırıldı. Ankilozan spondilitli hastalarda, adım uzunluğunun kısa ve her iki ayak yerdeyken geçen sürenin belirgin olarak daha uzun olduğu saptandı. Hasta grupta, sagital ve koronal planda daha belirgin olacak şekilde tüm yönlerde pelvis hareketlerinin normallere göre istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde azalmış olduğu gözlendi. Kalçanın sagital ve koronal planda fleksiyon-ekstansiyon ve abdüksiyon-addüksiyon açıları anlamlı olarak normalden az, transvers plan kalça rotasyonları ise anlamlı olarak normalden fazla bulundu. Sagital planda diz eklemi hareket açıklıkları normalden kısıtlı, ayak bilek eklem hareketleri ise normalin üzerinde tespit edildi. Kalça ekstansör momentleri normallerden anlamlı düzeyde düşük, sagital planda ayak bileğinde plantar fleksiyon momenti ve oluşturulan- emilen güçler normallerden daha fazla bulundu. Ankilozan spondilitli hastaların vertikal yer reaksiyon kuvvet grafiklerinde, ikinci pikler normale yakın iken birinci pikin hafif düzeyde normalden düşük olduğu gözlendi. Sonuç olarak, ankilozan spondilitli hastalarda gözlenen yürüme paterni, hastalığın doğal seyrine ikincil mevcut yetersizlikler ve bunlara karşı oluşturulmuş kompanzasyon mekanizmalarının bir bütünüdür. Bilgisayarlı yürüme analizi ile objektif, sayısal ve güvenilir veriler elde edildiğinden, ankilozan spondilitli hastaların klinik değerlendiriminde kullanılması tedavi stratejilerinin planlanmasında önemli yarar sağlayacaktır. 41
Özet (Çeviri)
Summary The aim of this study was to analyze the biomechanics of gait in patients with ankylosing spondylitis in terms of spatio-temporal, kinematic and kinetic measurements and, to compare these values with those of healthy able-bodied persons. Thirty-six male and 7 female patients with a mean (SD) age of 39,09 (8,54) years, and 20 normal controls who were age and sex matched participated in this study. Spatio- temporal parameters (walking velocity, step time, step length, stride time and stride length), kinematic (joint rotation angles of pelvis, hip, knee and ankle in sagittal, coronal and transverse planes) and kinetic parameters (moment and power of pelvis and ankle in sagittal, coronal and transverse planes, ground reaction forces) were measured. Step length was shorter while, double support time was longer in patients with ankylosing spondylitis. Pelvic movements were decreased in all directions with an emphasis on sagittal and coronal planes in the patient group compared to the healthy subjects. Angles of pelvic flexion-extension and abduction-adduction in the sagittal and coronal planes were lower whereas, angles of pelvic rotations in the transverse plane were higher than normal. Knee movements in the sagittal plane were limited. Ankle movements were above the normal limits. Pelvic extensor moments were lower, ankle plantar flexion moment, generated and absorbed powers were higher than normal. First peaks of ground reaction forces were slightly lower than normal in amplitude while, second peaks were close to normals. As a conclusion, the resultant gait pattern of patients with ankylosing spondylitis is a mixture of deviations secondary to natural progress of disease as well as the compensatory changes dictated by residual functions. Since computerized gait analysis yields objective, quantitative and reliable data, consideration of it as a part of clinical assessment will be of great value in planning the treatment strategies. 42