Hipertansif ve normotansif koroner arter hastalarında egsersiz tezi yanıtlarının karşılaştırılması
Comparison between results of exercise testing in hypertensive patients and normotensive patients with coronary artery disease
  1. Tez No: 132191
  2. Yazar: SAİME KOCABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Kardiyoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Cardiology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Kocabay, S., Hipertansif ve normotansif koroner arter hastalarında egzersiz testi yanıtlarının karşılaştırılması, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2003. Bu çalışma koroner arter hastalığı bulunan, normotansif ve hipertansif hasta gruplarının egzersiz testine verdikleri cevapların araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 34 'ü normotansif, 33 'ü hipertansif olmak üzere 67 olgu katılmıştır. Olguların tümüne Brüce Protokolüne göre egzersiz testi uygulanmıştır. Olguların demografik özellikleri, vücut kitle indeksleri, obesite dereceleri ve risk faktörleri gruplar arasında bir farklılık göstermemiştir. Olguların egzersiz öncesinde, ulaşılan en son iş yükünde ve toparlanmanın beşinci dakikasındaki EKG, kan basıncı, kalp hızı ve double product değerleri kaydedilmiştir. En yüksek efordaki kan basıncı ve double product değeri, hipertansif grupta istatistiksel olarak önemli derecede yüksek bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT KOCABAY S., Comparison between results of exercise testing in hypertensive patients and normotensive patients with coronary artery disease, Hacettepe University, Health Science Institute, Master Thesis in Cardiopulmonary Rehabilitation, Ankara, 2003. The purpose of this study was to investigate results of exercise testing in hypertensive patients and normotensive patients with coronary artery disease. Thirty-four normotensive patients thirty-three hypertensive patients participated in this study. All participants were studied through an exercise treadmill test according to Bruce protocol. There was no significant difference in changes of demographic characteristics, body mass index and obesity. Risk factors were analyzed. EKG, heart rate, double product and blood pressure values were recorded before, during and after exercise period.