Tip 2 ve tip 3 spinal musküler atrofi'li hastalarda rehabilitasyon motor fonksiyonlar üzerine olan etkilerinin incelenmesi
Effects of rehabilitation on motor functions in children with spinal muscular atrophy type 2 and type 3
  1. Tez No: 132190
  2. Yazar: BAHAR BAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Basoğlu, B., Tip 2 ve Tip 3 Spinal Musküler Atrofi'li Hastalarda Rehabilitasyonun Motor Fonksiyonlar Üzerine Olan Etkilerinin İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Programı Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2003 Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Nöromusküler Sistem Hastalıkları Ünite'sinde takip edilen Spinal Musküler Atrofi Tip 2 ve Tip 3 tandı 20 çocuk üzerinde yapılan çalışmanın amacı rehabilitasyonun motor fonksiyonlar üzerine olan etkilerim belirlemektir. Çalışmaya katılan olgular, yapılan ilk değerlendirmeden sonra uygun ev programı ile izlenmiştir. Değerlendirmeler 6 ay boyunca her ay tekrarlanmış, istatistiksel analizde 0, 3. ve 6. aylarda yapılan değerlendirmeler kullanılmıştır. Tedavi öncesi ile karşılaştırıldığında, rehabilitasyonu takiben 6.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Başoğiu B^ Effects of rehabilitation on motor functions in children with Spinal Muscular Atrophy Type 2 and Type 3, Hacettepe University Health Sciences Institute Master Thesis in Physical Therapy and Rehabilitation Program, Ankara, 2003 The aim of the study is to investigate the effects of rehabilitation on motor functions in 20 children with Spinal Muscular Atrophy Type 2 and Type 3 who have been followed at Hacettepe University Neuromuscular System Disorders Unit of Physical Therapy and Rehabilitation School After the first evaluation all subjects were followed with an appropriate home program and evaluations were repeated every month through 6 months. The evaluations that were performed on the first, third and sixht month were used for statistical analysis.