Toraks deformitesi nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan hastaların retrospektif değerlendirilmesi
  1. Tez No: 132195
  2. Yazar: ATİLA TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN KARAOĞLANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Konjenital göğüs duvarı deformiteleri çok hafif deformitelerden ektopia kordis gibi hayatı tehdit edici deformitelere kadar geniş bir spektrumda incelenirler. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniği'nde 1989- 2003 yılları arasında toraks deformitesi nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan 30 hasta retrospektif olarak incelendi. Olgular yaş, cins, operasyon endikasyonlan, operasyon zamanı, cerrahi tekniğin seçimi, postoperatif komplikasyonlar ve sonuçları açısından değerlendirildi. Preopeatif rutin kan örnekleri, elektrokardiyografi, direk göğüs radyografileri ve gerekli görülenlere ekokardiyografi ve toraks tomografisi incelendi. Çalışmamızdaki hastaların 16'sı (%53,3) erkek ve 14'ü (%46,7) kadındı. Yaş ortalaması 14,3 (3 ay-40 yaş) olarak tespit edildi. Olguların 18'i (%60) pektus ekskavatum, 6'sı (%20) pektus karinatum, 5'i (%16,7) unilateral kosta anomalisi ve 1'i (%3,3) kleft sternumlu idi. En sık başvuru nedeni 26 (%86,6) hasta ile kozmetik şikayetlerdi. Pektus deformitelerinde cerrahi tedavide 'Modifiye Ravitch Tekniği' kullanıldı. Unilateral kosta anomalilerinde lezyon üzerinden insizyon yapılarak cerrahi tedavi uygulandı. Kleft sternum vakası ise median sternotomi insizyonu ile primer olarak tamir edildi. Postoperatif en sık görülen komplikasyon 10 (%33,3) hasta ile pnömotorakstı. En önemli komplikasyon ise 2 (%) hasta ile reoperasyon gerektiren major nüks idi. 2 (%) hastada yara yeri enfeksiyonu, 1 (%) hastada pnömoni gelişti. Komplikasyon oranımız %33,3 olup, mortaliteye rastlanmadı. Hastalar postoperatif ortalama 10,86 (2-28 gün) hastanede kaldı. Cerrahinin tekniği, endikasyonu ve zamanı konjenital toraks deformitelerinin cerrahi tedavisinde düşük morbidite ve mortalitenin sağlanmasında önemli parametrelerdir. TM fflffi |9S, YUSEIıCMA^ mm 46
Özet (Çeviri)
The congenital chest wall deformities are in a broad spectrum, which includes slight deformities and life-threatening deformities like ectopia cordis. 30 patients who were undergone for surgery treatment for chest wall deformity at The Department of Thoracic Surgery Atatürk University Faculty of Medicine between 1989 and 2003 years were studied retrospectively. The patients were evaluated in regard to their age, sex, indication of surgery, the time of the surgery, the surgery technique, postoperative complications and results of these parameters. Preoperatively, routine blood samples, electrocardiography, direct chest graphics, echocardiography and thorax tomography, if necessary, were examined. In our study 16 (53.3 %) of the patients were male and 14 (46.7 %) of the patients were female. The mean age was 14.3 (range 3 months-40 years). 18 (60 %) patients had pectus excavatum, 6 (20 %) patients had pectus carinatum, 5 (16.7 %) patients unilateral rib anomaly and 1 (3.3 %) patient had cleft sternum. Cosmetic disturbances are mostly seen in the application to hospital.“Modified Ravitch Technique”was performed for surgery treatment of pectus deformities. Incision was performed on the lesion for unilateral rib anomaly. Vertical skin incision was used in the repair of cleft sternum. The most frequent postoperative complication was pneumothorax, which was observed in 10 (33 %) patients. The most dramatic complication was major recurrence of deformity, which needed reoperation and observed in 2 (6.6 %) patients. Wound infection had been observed in 2 (6.6 %) patients and pneumonia was occurred in 1 (3.3 %) patient. The morbidity rate was 33,3 % and mortality was not observed. Postoperatively, the patients stayed 10.86 (range 2-28 days) days at the hospital. The technique, indication and surgery time are important parameters in the maintenance of low morbidity and mortality in the surgical treatment of congenital chest wall deformities. 47