Ispanakta (spinacia oleracea L.) bitki sıklığının tohum verimine etkisi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 6917
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ŞENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
-50- 6. ÜZET Bu araştırmadan amaç, değişil' sıra aranı mesafede, ve değişik oranlar da tohum ekimi yapılan parsellerden elde edilecek ıspanak ioln.mu miktarını belirlemektir. Bu amaçla tohumlar 0.25 m (kontrol), 0.50 m, 0.75 m ve 1.00 m1 lil: sıra arası mesafelerde, her sıra aranı mesafeni için dekara 400 g (kontrol), 600 g, 000 g ve 1000 g olacak şekilde ekilmiştir. Araştırmadan elde edilen so nuçlar maddeler halinde özetlenmiştir. 1. Dekara en yüksek tohum verimi 260.33 kg ile sıra aranı 0.50 m olan lardan elde edilirken, en as tohum verimi löl.oO kg ile cıra arası 1.00 m olanlardan elde edilmiştir. Atılan tohum miktarı yönünden ine en yüksek verimi 235.17 kg ile dekara 1000 g, en az verimi 196.03 leg ile dekara 400 g (kontrol) tohum atılanlar vermiştir. Tifo uygun sıra arası x atılan tohum miktarı interak- n iyonu. 0.50 m x 1000 g/da olmuştur. 2 2. m 'ye en yüksek tohum verimini 0.260 kg ile sıra arası 0.50 m olan lar verirken, en as tohum verimini O.löl kg ile sıra arası 1.00 m olanlar vermiştir. Atılan tohum miktarı yönünden ise en yüksek verim 0.235 kg ile delsvra 1000 g tohum atılanlardan elde edilirken, en az verim 0.197 kg ile de kara 400 g (kontrol) tohum atılanlardan elde edilmiştir. Buna göre, en uygun sıra arası x atılan tohum miktarı intoraksiyonu. 0. 50 m x 1000 g/da'dır. 3. Parsele en yüksek tohum verimi 0.05 kg ile sıra arası 0.50 m olan lardan, en az tohum verimi 4. 03 kg. ile sıra arası 1.00 m olanlardan elde edil miştir. Atılan tohum miktarı yönünden ise en yüksek verim 7.05 kg 'ile dekara 1000 g tohum atılanlardan elde edilirken, en az verimi 5' 91 kg ile dekara 400 g (kontrol) tohum atılanlar vermiştir. En uygun sıra arası t. atılan tohum miktarı interaksiyonu 0.50 m x 1000 g/da olarak 'bulunmuştur. 4. Sıra arası 0.50 m olanlardan 0.0041 kg ile“bitki ”başına en yüksek' tohum verimi elde edilirken, en az tohum verimi 0.0027 kg ile sıra arası 1.00 m olanlardan elde edilmiştir. Atılan tohum miktarı yönünden ise en yük sek verim 0.0049 kg ile dekara 400 g (kontrol) tohum, en as verim 0.0024 kg ile dekara 1000 g tohum atılanlardan eldo edilmiştir. Dıra arası x atılan-51- tohum miktarı interaksiyontı“bitki ”bağına tohum Terimini etlcilememistir. 5. Atılan tohum miktarı yönünden en yüksek 1 g'daki tohum adedi 103.79 adet ile dekara 400 e (kontrol) tohum atılanlardan, en as 1 g'daki tohum adedi 92.54 adet ile dekara 1000 g tohum atılanlardan elde edilmiştir. Sıra arası ve sıra arası x atılan tohum miktarı in teraks.iyonunun 1 g'daki tohum miktarını etkilemediği belirlenmiştir. 6. Atılan tohum miktarı yönünden en yükoek 1000 tane tohum ağırlığını 11.66 g ile dekara 1000 g tohum atılanlar verirken, eh az tohum ağırlığını 10.82 g ile dekara 400 g (kontrol) atılanlar vermiştir. Sıra aranı ve Bira aracı x atılan tohum miktarı interaksiyontı 1000 tane tohum ağırlığını etki lememiştir. 7. Bı yüksek litredeki tohum ağırlığı, atılan tohum miktarı y ününden 449.70 g ile dekara 1000 g tohum atılanlardan elde edilirken, en az tohum ağırlığı 416.57 g ile dekara 400 g (kontrol) tohum atılanlardan elde edil miştir. Sıra- arası ve sıra aranı x atılan tohum miktarı in terakaiy onunun litredeki tohum ağırlığını etkilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
-52- 7. SUÎUIAHY A Research on the Effect of Plant Density on Seed Yield in Spinach (Spinacia oleraoea L. ). « The aim of this research is to determine the quantities of spinach seed to be obtained from the parcels which were sown at different row spacings and different rates. With thin purpose, the seeds were sown at 0.25 m (control), 0.50 m, 0.75 m and 1*00 m row spacings with 400 g/da (control), 600 g/da, 800 g/da and 1000 g/da for each row spacing. The results obtained from the research are summarized as belows: 1. The highest seed yield per decare was obtained from the parcels with 0.50 m row spacing as 263.33 kg, whereas the lowest was obtained from those with 1.00 m row spacing as 161.08 kg. The highest seed yield by the quantity of seed sown was obtained from the parcels with 1000 g/da as 235*17 kg and the lowest was obtained from those with 400 g/da (control) as 196.83 kg. The most suitable interaction of row spacing x seed sown was 0.50 m x 1000 g/da. 2 2. The highest seed yield per m was obtained from the parcels with 0.50 m row spacing as 0.268 kg, whereas the lowest was obtained from those with 1.00 m row spacing as 0.161 kg. The highest yield with respect to' the quantity of seed sown was obtained from the parcels with 1000 g/da as 0.235 kg, and the lowest was obtained from those with 400 g/da (control) as 0.197 kg. Thus, the most suitable interaction of row spacing x seed sown Was 0.50 m x 1000 g/da. 3. The highest seed yield per parcel was obtained from those with 0.50 m row spacing as 8.05 kg, and the lowest from those with 1.00m row spacing as 4.83 kg. The highest yield by the need sown was obtained from the parcels with 1000 g/da as 7. 05 kg, and the lowest was from those with 400 g/da (cont rol) as 5.9i kg. The most suitable interaction of row spacing x seed sown was found as 0.50 m x 1000 g/da.-53- 4. The highest seed yield per plant was obtained from the parcels with 0.50 m row spacing as 0.0041 kg, the lowest was from those with 1.00m. row spacing as 0.0027 kg. The highest seed yield by the seed sown was obtained from the parcels with 400 g/da (control) as 0.0049 kg/plant, whereas the lowest was obtained from those with 1000 g seed/da as 0.0024 kg. The interaction of row spacing x quantity of seed sown did not affect the seed yield per plant. 5. The highest number of seeds in 1 g by the quantity of seeds sown was obtained from the parcels with 400 g/da (control) as 103.79 seeds, and the lowest was from thore with 1000 g seed/da as 92.54 seeds. Row spacing and the interaction of row spacing x seed sown did not affect the number of seeds in 1 g. 6. The highest 1000 seed weight by the seed sown was obtained from the parcels with 1000 g/da as 11.66 g, whereas the lowest 1000 seed weight was obtained from those with 400 g/da (control) as 10.82 g. Row spacing and the interaction of row spacing x seed sown did not affect the 1000 seed weight. 7. The highest seed weight per litre by the quantity of seed sown was obtained from the parcels with 1000 g/da as 449* 78 g, whereas the lowest. seed weight per litre was obtained from those with 400 g/da (control) as 4-16.57 g. Row spacing and the interaction of row spacing x seed sown did not appear to affect the seed weight per litre.