Otojen safen ven greftlerinde arterializasyon sonrası erken dönem değişikliklerinin önlenmesinde perivasküler desteğin in vitro düzenekte etkileri
The effect of the perivascular support for otogenous saphenous vein on the early period after arterialization in an in vitro model
  1. Tez No: 132200
  2. Yazar: ADNAN TANER KURDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KÜRŞAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
TURKCE ÖZET: Giriş : Revaskülarizasyon prosedürlerinde kullanılan ven greftlerin açık kalımı seçilmiş arterial greftlere göre daha kötüdür. Hayvan çalışmalarında arterial basınç zayıf duvarlı venöz greftlerde genişlemeye yol açmakta ve bu genişlemenin dış destekle engellenmesi arterializasyon sürecini düzeltmekte ve daha iyi açık kalım sağlamaktadır. Ven etrafını desteklemenin erken dönemde insan safen veninde yararlı olup olmadığım araştırmak için bir in vitro model oluşturuldu. Bu çalışmada venin dıştan PTFE greft ile desteklenmesinin etkileri değerlendirildi. Yöntem : Revaskülarizasyon ve stripping prosedürü uygulanan 12 hastadan elde edilen insan safen ven greft segmentleri perfüzyon sistemine yerleştirildi. Ardından bir grup venin etrafına PTFE greft yerleştirilirken kontrol grubunda dış destek uygulanmadı. Perfüzyon ortalama 60mmHg basınçla ve 60 dakika sürdürüldü. Daha sonra tüm greftler ışık mikroskopisi ve immünohistokimyasal inceleme için hazırlandı. Bulgular : Işık mikroskopisi ve immünohistokimyasal inceleme ile PTFE ile desteklenmiş normal venler de desteklenmemişlere göre endotel hücresi kaybının önlendiği ve medial düz kas zedelenmesinin azaldığı gösterildi. Aynı incelemelerle PTFE ile desteklenmiş variköz venler de desteklenmemişlere göre endotel hücresi kaybı daha az bulundu. Elastik lamina devamlılığı, medial bağ dokusu üniformitesi, medial düz kas üniformitesi ve adventisyal bağ dokusunun daha az zarar gördüğü gösterildi. Sonuç : PTFE greft ile venin dıştan desteklenmesi erken safen ven zedelenmesini engelleyebilir ve venin yeniden yapılanarak arter duvarı karakteristiğine geçişinde yardımcı olabilir. Ancak uzun dönem açık kalımı değerlendirebilmek için daha ileri araştırmalar yapmak gereklidir. 55
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET: Backround : The patency rates of venous grafts are genarallly less favorable than arterial grafts. Animal studies demonstrated that arterial pressure induces overdistention of the thin- walled vein grafts, and prevention of this overdistention with extravascular support may ameliorate the intimal thickening process with consequent better patency. An in vitro model was designed in order to evaluate the role of perivenous support in human saphenous vein grafts. In this study, the possible beneficial affects of perivenous stenting with PTFE grafts were investigated. Methods : Segments of human saphenous vein grafts were obtained during revascularization and stripping procedures in 12 consecutive patients, and they were placed into a perfusion circuit. Perivenous support was applied with PTFE grafts in one group. In the other group no perivenous support was used and served as control. The perfusion was initiated with a pressure of about 60 mmHg ( non-pulsatile flow ). Perfusion was maintained for 60 min, and thereafter the grafts were collected for light microscopical and immmunohistochemical assesment. Results : In normal veins, light microscopy and immunohistochemistry showed remarkable attenuation of endothelial cell loss and less injury of smooth muscle cells of the media in the PTFE supported vein grafts compared to the non-supported group. Smilarly, PTFE support exerted a remarkable attenuation of endothelial cell loss and less injury of elastic lamina contunity, medial connective tissue uniformity, medial smooth muscle contunity and adventisyal connective tissue uniformity, in the varicose vein group Conclusion : Extenal vein graft support with PTFE graft might offer adequate protection from early saphenous vein graft injury and promote a beter remodeling of the vein graft in the arterial circulation. Further studies are neccessary to evaluate long term effects. 56