İskemi -reperfüzyon hasarında östrojen eksikliğinin iskelet kası üzerine etkisi
The effect of estrogen deficiency on sklefal muscle in ischemia reperfusion injury
  1. Tez No: 132199
  2. Yazar: OYA RENDECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Kardiyovasküler hastalıklar, kadınlardaki önemli ölüm nedenlerinden biridir. Premenopozal dönemde kardiyovasküler hastalıklar erkeklere göre daha az görülür. Postmenopozal dönemde östrojen seviyelerinin düşmesiyle birlikte, kardiyovasküler hastalıkların görülme insidansı artar. Postmenopozal hormon replasman tedavisiyle, kardiyovasküler hastalıkların görülme riski %35-50 azalır. Çalışmamızda, iskelet kasında oluşturulan iskemi-reperfuzyon hasarına karşı östrojenin koruyucu etkisinin olup olmadığı araştırıldı. Çalışmamızı her grupta ayrı ayrı 10 rat içeren 4 eşit grupta 40 dişi rat üzerinde gerçekleştirdik. Bu 4 eşit grubu aşağıdaki gibi; grupl (Gl) överleri alınmış-kontrol grubu, grup2 (G2) överleri alınmış ve iskemi-reperfuzyon oluşturulmuş grup, grup3 (G3) överleri sağlam- kontrol grubu ve grup4 (G4), överleri sağlam-iskemi-reperfüzyon oluşturulmuş grup olmak üzere isimlendirdik. Yirmi dişi sıçana 7 hafta öncesinde overektomi yapıldı. İskemi-reperfuzyon gruplarında, abdominal aortaya renal arterlerin distalinden klemp konularak her iki alt ekstremitede 3 saatlik iskemiyi takiben 2 saatlik reperfüzyon periyodu oluşturuldu. Soleus kasından alınan biyopsi örnekleri, iskemi-reperfuzyon hasarının, iskelet kası üzerinde oluşturduğu, segmental nekroz, striasyon kaybı, santral nükleus, splitting, fibrozis ve çap farkı parametreleri yönünden ışık mikroskobuyla histopatolojik olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effect of Estrogen Deficiency on Skletal Muscle in İschemia- Reperfusion Injury Cardiovascular diseases are one of the leading causes of death in women. They are seen considerably lower in women than men during premenopausal period. Owing to decreases in estrogen levels in the postmenopausal period, the incidence of cardiovascular diseases increase. By postmenopausal hormon replacement therapy, the incidence of cardiovascular diseases decreases by 35 to 50 percent. In our study, we investigated whether estrogen has a protective effect over ischemia-reperfusion injury formed on skeletal muscle. We performed our research on 40 female rats, in 4 equal groups containing 10 rats in each group respectively. We named these 4 equal groups as follows; groupl (Gl) ovariectomized control, group2 (G2) ovariectomized with ischemia-reperfusion, group3 (G3) ovaries intact control and group4 (G4) ovaries intact with ischemia-reperfusion performed group. Twenty female rats were ovariectomized before 7 weeks. In the ischemia-reperfusion groups, by clamping the abdominal aorta distal to the renal arteries, we made a 2 hours reperfusion period fallowing a 3 hours ischemia period in both lower limbs. We investigated the biopsy samples which are taken from soleus muscle under light microscope, by using the fallowing parameters; segmental necrosis, loss of striation, nuclear centralisation, splitting, minimal fibrosis and diameter differences.