Eklem yüzü kıkırdak defektlerinin serbest otojen periost ve fasya grefti ile tamiri
- Tez No: 14765
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ BAKTIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmada 38 ' u deney, 10 'u da kontrol olmak üzere 40 tavşan kullanıldı. Di 2 eklemi kıkırdağında oluşturulan 7x14 mm ebadındaki tam tabaka defektlerin serbest oto.jen periost ve fasya grefti ile tamiri yapıldı. Befektler tavşanların medial femur kondilinin ön yüzünde ağırlık taşıyan bölgede oluşturuldu. 15 tavşanda tibianın üst üç ön bölgesinden bakacak şekilde yerleştirilip 6.0 vicryl ile sinovial membrana dikildi. Diğer 15 tavşanda ise defektler fasya 1 a t a d a n a İm a r 1 f a s y a grefti ile ört ü 1 ü p 6.0 v i c r y 1 ile sinovial membrana sütüre edildi. Kontrol grubunda bulunan 10 tavşana ise def ek t oluşturulduktan sonra her hangi bir greft konu 1 mad 1. T&.v-şs>.n 1 3.r pos topera t i f i k i saa t i mmob i 1 i ze ed i 1 i p, daha sonra günlük ak t i vi tel er i ne izin verildi. Deney grubundaki tavşanlar 3. 6. ve 9. haftalarda, kontrol g r u b u n d a k i 1 e r i s e 5 9. h a f t a d a ö 1 d ü r ü 1 d ü. T ü m tavşanları n f e m u r distal i çıkarılarak makroskop ik ve histolojik incelemeye alındı,, Biyokimyasal olarak da kollajen tip tayini (phenoty- p in Q ) gerçek leş t irildi. Sonuçlar değerlendirildiğinde periost grefti kullanarak defekti tamir edilen tavşanların eklem yüzlerinin düzgün olduğu, hiyalin eklem kıkırdağına benzer dokunun geliştiği ve tip-II kollajen sentezinin "/.85 oranında olduğu tespit edildi. Fasya grefti nakledilen tavşanların eklem yüz1erinin düzgün olmadığı, fibroz doku ile birlikte immatür kıkırdak dokusuna benzer dokunun geliştiği ve %50 oranında tip-II kollajen sentezinin yapıldığı görüldü. Kontrol grubu tavşanlar eklem yüzlerinin kaba pürüzlü olduğu, f ibraz doku ile örtüldüoü ve tip-I kollajen sentezinin yapıldığı tespit ed i 1 d i. Bu bulgular ışığında eklem kıkırdak losyonlarının serbest otojen periost grefti ile biyolojik olarak tamirinin başarıyla uyqulanabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
30 SUMMARY In this study 40 rabits were used »40 rabbits among which 3f them were used for experiment and 10 for control were included to this study» 7-14 mm full layer defects pro duced on knee joint cartilage were repaired with free autogenous periosteal -and fascial grafts. The defects were made on the weight bearing areas of the' medial condyles of the femurs of rabbits» The whole layer periosteal graft taken from the upper part of the anterior tibia of 15 rabbits have been located, so that the cambium layer have faced with joint, and have sutured to synovial membrane with 6.0 vicryl. The defect's of the other rabbits were covered with fascial grafts obtained from fascia lata. and were sutured to synovial membrane with 6. O vicryl. No grafting has made on the control group after producing defects. The rabbits were immobilized for two hours post -op e rat i vely, and then allowed to be active. The rabbits were killed on the third, sixth aind ninth week respectively, and the rabbits of the control group an the ninth week. The distal femurs of 40 rabbits were removed and examined both macroscop ical ly and histologically. The type of collagen (phenotyp ing) were d e t e r m i n e d b i o c h e m i c a 1 1 y » When the assessments were made, it is noticed that the joint faces of the rabbits which were repaired with periosteal grafting were smooth, a tissue resembling hyaline joint cartilage were developed, and the synthesis of collagen of type II were S3 5“. per cent» On the other hand the joint faces of the rabbits were repaired with fascial grafts were rough, an immature cartilage were developed with fibrous tissue, and the synthesis of collagen of type II were 50 per cent. The joint faces of control group were coarse, covered w i t !”. f i ta r o u s t i s s u e a n d t h e s y n t h e s i s a f c o 1 1 a g e n....(.T Wt=r.« t./ ı.j t.-; J.. '“.. :J I ”ding to these findings, we suggest that the biologi cal repair of the joint cartilage defects can be carried out with free autogenous periosteal grafting succefully.