Küçük hücreli dışı akciğer kanserinde intraoperatif teknestum 99 mm sülfür kolloidle gösterilen sentinel lenf nodunun tanı ve tedavideki yeri
The role of sentinal lymph node determined with intraoperative technesium 99 m sulphur colloid in diagnosis and treatment of nonsmall cell lung cancer
- Tez No: 132215
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Ankara Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda 2000 - 2002 yıllan arasında potansiyel operabl KHD akciğer kanserli, cerrahi rezeksiyon uygulanan 17 olguda saptanan sentinel lenf nodlanna yönelik imrnmünhistokimyasal çalışma yapıldı. Olguların primer tümör lokalizasyonlanna göre sentinel lenf nodu istasyonu, sentinel lenf nodu ile hemotoksilen - eozinle yapılan rutin patolojik incelemenin korelasyonu, immünhistokimyasal olarak mikrometastazların varlığı, sentinel lenf nodu istasyonlarına göre skip metastaz yollarının mekanizması, skip metastazın ve mikrometastazın evrelemedeki önemi, sağkalıma etkisi tartışıldı. Özellikle sol üst ve sol alt lob tümörlerinin skip metastazı görme olasılığı gözlenmiştir. Sentinel lenf nodu ile patolojik korelasyonun gerçek pozitiflik ve gerçek negatiftik oranı % 100 'dür. pN2'li üç hastanın ikisinde skip metastaz gözlendi ve tüm lenf nodu tutulumu olan ( direk invazyonlu 11 nolu LN tutulumu olan Nl hasta dışında ) hastalarda sentinel lenf nodu ile patolojik tutulum %100 uyumluydu. Serimizdeki hasta grubunun küçük olması, takip süresinin kısalığı, ekonomik koşullar nedeniyle sentinel lenf nodunda en fazla 3 seri kesitin immünhistokimyasal olarak incelenmesinden dolayı mikrometastaz saptanamaması, patolojik E-I hastaların klinik E-Pden daha fazla çıkması istatiksel olarak anlam taşımasını engellediğini düşünmekteyiz. Tümörün ilk drenaj gösterdiği ve eğer immünolojik mekanizmaların yenilgisi sonucu tümör hücreleri tarafından tutulmuşsa; mikrometastazı en fazla tespit edeceğimiz LN; sentinel LN tanımına göre; akciğer kanserinin biyolojisinin aydınlatılması bakımından önemli bir LN'dur. Sentinel lenf noduna yönelik yapılan ileri tetkiklerle belirlenecek olan 58mikrometastazlar sonucu daha doğru bir evrelendirme yapılması ve adjuvan tedavilerin bu hastalarda belki de yararlı olabileceği düşünülmektedir. Önemli soru ve yanıtlan içeren, KHDAK'deki sentinel lenf nodu çalışmaları umut vericidir ve ileri çalışmalar gerekmektedir. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sentinel lymph nodes determined from surgically resected specimens of 17 patients with potentially operable NSCLC in Ankara University School of Medicine Department of Thoracic Surgery between 2000 - 2002 were examined immunohistochemically. Sentinel lymph node stations compared to location of primary tumor, correlation of sentinel lymph node to routine pathological examination with heamotoxylen-eosine staining, presence of immunohystochemically showed micrometastasis, route mechanism of skip metastasis and micrometastasis in staging, influence on survival were discussed. Skip metastasis incidence is higher in left upper and lower lobe. Real positive and negative rates of pathological correlation to sentinel lymph node are 100%. Skip metastasis found two of three patients with pN2 and invasion determined pathologically was correlated with sentinel lymph node in a 100% ratio in whole patients with lymph node invasion ( a patient with Nl disease of direct invasion to lymph node 1 1 was excepted ). We consider that statistically insignificance of pathological E-I patients being more than clinical E-I patients is caused by the number of the patients being small in the study group, short follow up period, undetermination of micrometastasis in sentinel lymph node because of only 3 slides being evaluated immunohystochemically due to economical situations. According to sentinel lymph node definition as first step of tumoral drainage and most common site of micrometastasis if it was invaded with tumor cells because of the failure of immunological mechanisms, it is important in explanation of lung cancer biology. It is considered that, correct staging can be done with determination of micrometastasis in sentinel lymph node and adjuvant therapies can be useful for these patients. 60Sentinel lymph node in NSCLC studies including important questions and answers are hopeful and need to be more investigated. 61