Plevral efüzyonun ayırıcı tanısnda vasküler endotelyal growth faktörün tanısal değeri
The diagnostic value of vascular endothelial growth factor in pleural effusion
  1. Tez No: 132216
  2. Yazar: TÜLAY BAKIRCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR KURT, DR. SİBEL ALPAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
6. ÖZET PLEVRAL EFÜZYONUN AYIRICI TANISINDA VASKÜLER ENDOTELYAL GROWTH FAKTÖRÜN TANISAL DEĞERİ Vasküler endotelyal growth faktör (VEGF), vasküler permeabilite faktörü olarak da bilinen, 34-42 kD ağırlığında bir proteindir. VEGF, vasküler permeabiliteyi arttırarak plevral sıvı oluşumuna katkıda bulunur. Bu prospektif çalışmada, plevral sıvının ayırıcı tanısında VEGF'nin kullanılabilirliğini değerlendirmek amaçlandı. Değişik etyolojiye sahip 100 plevral sivili hastanın plevral sıvı ve serum VEGF düzeyleri ölçüldü. Tüm olguların yaş ortalamaları 56.59 ±15.47 yıl idi. Eksüdatif sivili hastaların ortalama plevral sıvı VEGF düzeyleri (513.38±583.30 pg/ml), transüdatif sivili olanlara göre (49.17+73.98 pg/ml) anlamlı olarak yüksek bulundu (p< 0.05). Malign plevral sıvıların ortalama VEGF düzeyleri de (885 ±616.70 pg/ml), benign olanlara göre (228.86 ± 409.85 pg/ml) anlamlı olarak yüksek idi (p< 0.05). Malign sıvılar ile paramalign sıvıların ortalama VEGF düzeyleri arasında da istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Akciğer kanseri tanısı olan hastaların histopatolojik subgruplan arasında ve uzak organ metastazı olan ve olmayanlar arasında ortalama plevral sıvı VEGF düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Sonuç olarak, çalışmamızda, VEGF'nin, özellikle malign plöreziler olmak üzere eksüda niteliğindeki sıvıların oluşmasmda rolü olabileceği saptandı. Bu nedenle, VEGF'nin plevral efüzyonda tanıya katkısını değerlendirmek için geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: VEGF, plevral efüzyon, tam 49
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY THE DIAGNOSTIC VALUE OF VASCULAR ENDOTHELIAL GROWTH FACTOR IN PLEURAL EFFUSION Vascular endothelial growth factor ( VEGF ), initially known as vascular permeability factor, is a 34-42 kD homodimeric protein. The ability of VEGF in inducing vascular permeability shows its crucial role in pleural fluid formation. VEGF is also a key angiogenic factor for neoplasms. In this prospective study, we examined the levels of VEGF in pleural fluids from 100 patients with pleural effusions of varying origins. Our aim was to assess the usefullness of VEGF in diagnosis of patients with pleural effusions. The VEGF levels of pleural fluids of 100 patients with mean age of 56.59± 15.47 years were measured with an enzyme-linked immunosorbent assay. The median level of VEGF in the exudative effusions (513.38±583.30 pg/ml) was significantly higher than the median level of VEGF in the transudative effusions (49.17±73.98 pg/ml, p< 0.05 ). Malignant pleural effusions (885.50±616.70 pg/ml) contained significantly higher levels of VEGF than benign pleural effusions (228.86±409.85 pg/ml, p< 0.05 ). The median level of VEGF in the malignant effusions was also significantly higher than the median level of VEGF in the paramalignant effusions. There were no significant differences between pleural fluid VEGF levels of different histological types of lung cancer and between the patients who have metastasis or not. In conclusion, it was thought that, VEGF, might play an important role in the formation of exudative effusions espacially with malignant origin. We need further controlled studies to evaluate the value of VEGF in the diagnosis of pleural effusion. KEY WORDS: VEGF, pleural effusion, diagnosis 50