Nöromüsküler hastalıklarda spinal eğriliklerin fonksiyona etkisi
The effects of spinal curves on function in neuromuscular disorders
- Tez No: 132269
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE KARADUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Araş Ö., Nöromusküler hastalıklarda spinal eğriliklerin fonksiyona etkisi, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizik Tedavi Rehabilitasyon Programı Doktora Tezi, Ankara, 2003. Bu çalışma nöromusküler hastalıklarda spinal eğriliklerin bir yıllık süreçteki değişimini incelemek ve değişikliklerin fonksiyonel düzey üzerine olan etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya nöromusküler hastalık tanısı olan 60 hasta alınmıştır. Skolyozu olan 30 hasta çalışma grubunu, skolyozu olmayan 30 hasta kontrol grubunu oluşturmuştur. Olgulara posture-liner değerlendirmesi, inklinometre ile spinal eğriliklerin değerlendirmesi, manuel kas testi, süreli performans testleri ve pediatrik fonksiyonel bağımsızlık ölçümü (WeeFIM) yapılmıştır. Olgular ilk değerlendirme sonrası 4, 8 ve 12. aylarda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Araş Ö., The effects of spinal curves on function in neuromuscular disorders, Hacettepe University, Health Sciences Institute PhD Thesis in Physical Therapy and Rehabilitation, Ankara, 2003. The purpose of this study was to investigate the changes in spinal curves in a one year follow-up period, and the effects of these changes on functional level in neuromuscular disorders. Sixty patients with neuromuscular disorders included in this study. Thirty patients with scoliosis constituted the study group, and thirty patients without scoliosis constituted the control group. In both groups, postural deviations using posture-liner evaluation, spinal curves using inclinometer, muscular strength using manual muscle testing, performance on specific tasks using timed function tests, and level of functioning using pediatric functional independence measure (WeeFIM) were evaluated. The follow-up period was 12 months, and all measurements were repeated in the 4,8 and 12th months after the beginning of the study.