Fiziksel aktivite düzeyinin farklı yöntemlerle değerlendirilmesi
Comparison of different methods for measuring the physical activitiy level
  1. Tez No: 132268
  2. Yazar: UMMUHAN BAŞ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LİVANELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Baş Aslan U., Fiziksel aktivite düzeyinin farklı yöntemlerle değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Programı Doktora Tezi, Ankara, 2003. Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinde üç farklı fiziksel aktivite değerlendirme yöntemini karşılaştırmaktır. 18 ve 25 yaşlan arasında 106'sı erkek ve 101 'i kız olmak üzere toplam 207 üniversite öğrencisi çalışmaya katılmıştır, öğrencilere Fiziksel Aktivite Değerlendirme (FAD) anketi, 7 günlük Fiziksel Aktivite Kaydı (FAK) ve 1 mü yürüme testi uygulanmıştır. V02maks değerini hesaplamak için Kline'nın formülü kullanılmış ve bireylerin kardiyorespiratuvar enduransı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Baş Aslan U., Comparison of different methods for measuring the physical activity level, Hacettepe University Health Sciences Institute PhD Thesis in Physiotherapy and Rehabilitation, Ankara, 2003. The aim of this study was to compare three different physical activity assessment methods in university students. A sample of 207 men (n=106) and women (n=101) university students aged between 18 to 25 years complated Physical Activity Assessment Questionnaire (PAAQ) and 7-day Physical Activity Record (PAR). Cardiorespiratory fitness of students was also measured with 1 mile walking test and predicted V02max estimated by Kline's formula.