Harness sisteminin diz osteoartritli hastaların yürüyüş mesafesine ve süresine etkileri
The effects of harness system on the walking time and distance of patients with knee osteoarthritis
- Tez No: 132279
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDİBE YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Erden Y., Harness Sisteminin Diz Osteoartritli Hastaların Yürüyüş Mesafesine Ye Süresine Etkileri, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Genel Fizyoterapi Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2003. Diz osteoartritli obes hastaların, koşu bandında Harness sistemi ile farklı yüzdelerde azaltılan vücut ağırlığının yürüyüş mesafe ve süresine etkilerini değerlendirmek amacıyla yapılan çalışmamız, 20' si kadın 2 'si erkek 22 bilateral diz osteoartritli hasta ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmamız Türk Silahlı Kuvvetler Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi'nde yapılmıştır. Hastalardan hikayeleri alınarak risk faktörü profili oluşturuldu. Ayrıca hastalara 6 dakika yürüyüş testi, 10 basamak inip-çıkma testi ve quadriceps femoris ve hamstring kas kuvvetlerinin ölçüldüğü izokinetik test ile The Western Ontorio and Mc. Master University Osteoarthritis indeks (WOMAC) uygulandı. Harness sistemli koşu bandında, % 100, % 40, % 60 ve ideal vücut ağırlıkları koşullan altında yürüyüş mesafesi ve süresi kaydedildi. Ağrı ve yorgunluk dayanılmaz olduğunda yürüyüş sonlandırıldı. Harness sistemi kullanılarak yapılan yürüyüş testleri sırasında en uzun süre ve mesafe % 40 vücut ağırlığı koşullarında ölçüldü ve bunu sırayla % 60, ideal vücut ağırlığı ve % 100 oranları izlemiştir.
Özet (Çeviri)
vu ABSTRACT Erden Y.,The Effects of Harness System on the Walking Time and Distance of Patients with Knee Osteoarthritis, Hacettepe University, Health Sciences Institute, Program in General Physiotherapy Master of Science Thesis, Ankara, 2003. Our study; which intends to evaluate the effects of body weights, that were reduced by Harness system at different percentages, on distance and time of walk, was made with 22 obes bilateral knee osteoarthritis patients of 20 female and 2 male at Turkish Armed Forces Rehabilitation and Care Center. By taking the histories of patients the profile of risk factors were constituted. Also 6 minute walk test, 10 stairs climbing test, isokinetic test, in which the strength of quadriceps femoris and hamstring muscles were assessed, and The Western Ontorio and Mc. Master University Osteoarthrit Index (WOMAC) were applied to the patients. On treadmill with Harness system, walking distance and time of patients under conditions of 100 %, 60 %, 40 % and ideal body weights were recorded. When pain and tiredness are unbearable walking was finished. During the treadmill exercises with using Harness system, the longest time and distance were measured under the conditions of 40 % body weight and it was followed by the rates of 60 % body weight, ideal body weight and 100 % body weight; respectively.