Refleks sempatik distrofili olgularda tedavi öncesi ve sonrası klinik bulgular, dolorimetrik ölçümler ve sintigrafik bulguların karşılaştırılması
Clinical findings, dolorometric and scintigraphic measurements in cases reflex sympathetic dystrophy before and after treatment
  1. Tez No: 132288
  2. Yazar: AYTEN KEÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ HİZMETLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Refleks sempatik distrofı sendromu (RSDS) ağrı, vazomotor bozukluk ve ödemle karakterize bir hastalıktır. Refleks sempatik distrofi sendromu akut strok, travma, travmatik spinal kord yaralanması ve diğer etyolojilere bağlı olarak da ortaya çıkar. Refleks sempatik distrofi sendromunun tanı kriterlerine uyan 15 (10 kadın, 5 erkek) hasta çalışıldı. Hastaların yaş ortalaması 47,73 ± 10,27 idi. Hastaların tamamında travmaya bağlı üst ekstremite distalinde fraktür vardı. Hastalara RSDS tanısı konulduğunda SOAEİ 20mg/gün, kalsiyum 1200 mg/gün verildi. Fizik tedavi ve rehabilitasyon olarak; TENS, hotpack, whirlpool ve germe egzersizleri üç hafta süreyle uygulandı. Fizik muayene skorlaması, dolorimetri ve gonyometrik ölçümler tüm hastalarda tedavi öncesi ve 3 haftalık tedavi sonunda yapıldı. Sintigrafık incelemeler ise çalışmanın başında ve üç ay sonra ki kontrolde yapıldı. Fizik muayene skorları, dolorimetre ve gonyometrik ölçümlerin sonuçları klinik iyileşmeyi gösterdi. Geç dönem sintigrafık bulgular, hastaların tümünde RSDS'a özgü olan kırığa komşu eklemlerde aktivite artişını gösterdi. Bu asimetrik aktivite üç ay sonraki kontrol sintigrafide de devam etmekteydi. Sonuç olarak; dolorometrik ölçümlerin RSDS 'nun takibinde yararlı veriler sağladığı ve sintigrafık ölçümlerin RSDS 'nun tanısını desteklediğini ancak kontrol ölçümlerin 3 aydan daha uzun bir peryodda tekrarlanması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Reflex sympathetic dystrophy syndrome (RSDS) is a well-described syndrome that includes the characteristics of diffuse distal-limb pain, vasomotor instability, and edema. Reflex sympathetic dystrophy syndrome has been associated with acut stroke, limb trauma, trumatic spinal cord injury, and other etiologies. Fifteen consecutive patients (10 female, 5 male) fulfilling the criteria for the Reflex sympathetic dystrophy syndrome were studied. The mean age of all patients studied was 47,7 years. All patients had distal upper limb fracture due to trauma. NSAI 20mg/day, calcium 1200 mg/day were prescribed to patients who were diagnosed as RSDS, and TENS, hotpack, whirlpool and traction exercises were applied for three weeks. Physical examination scoring, dolorimetry and goniometric measurements were performed on all patients when diagnosed as RSDS and they were repeated 3 weeks later. Scintigraphies were obtained from bilateral MCP, wrist, and elbow initially and after three months. Physical examination scores, dolorimetry and goniometric measurements have revealed clinical improvement. The late period scintigraphic abnormalities, specific to RSDS, were noted in all patients. These findings included enhanced periarticular radionuclide activity in the affected extremity. These asymmetrical activities maintained in control syntigraphic examinations after three months. The results of this study demonstrated that, dolorimetry and scintigraphy provide important and useful evidence for RSDS diagnosis and follow. VI