Refleks sempatik distrofili olgularda karbondioksitli su ile yapılan kısmi banyonun klinik semptomlardaki etkinliği
The Efficacy of partial bath of water with carbondioxide on clinical symptoms in patient with reflex sympathetic dystrophy
  1. Tez No: 48115
  2. Yazar: ALİ MUZAFFER ALYANAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NERGİS YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
92 ÖZET Refleks Sempatik Distrofi (RSD) sendromuna, Ortopedi, Fizik Tedavi ve Nöroloji Polikliniklerinde sıkça rastlanmaktadır. Etyopatogenezi ve tedavisi konusunda pek çok araştırmalar yapılıp, çok şeyler yazılmış olmasına karşın, hala kesin etkenler ve tedavi yöntemleri belirlenememiştir. CO^'li suların, uluslararası kongrelerde ve günümüzde geçerli olan, kabul gören endikasyonları arasında RSD sendromlarının tedavileri de yer almaktadır. Biz de bu çalışmamızda RSD sendromunda, yapay CO-'li banyo ile lokal tedaviyi, düz ılık su ile karşılaştırmalı olarak araştırmayı amaçladık. Tezde genel bilgiler bölümünde, Balneoterapi ve özellikle CO-'li suların tanımı, etki mekanizmaları, kullanımı, en dik as yon ve kontrendikasyonları ile Türkiye'nin C0- içeren suları tanıtılmış, RSD'nin etyopatogenezi, patoloji ve kliniği, tedavi yöntemleri, literatür taramaları ile vurgulanarak anlatılınıştır. Gereç ve yöntem olarak, olgu seçimi; klinik, laboratuvar ve radyolojik olarak muayeneleri yapılan ve RSD tanı kriterleri ile değerlendirilen 40 RSD'li olgu, ayırım yapılmaksızın alınmıştır. 20 kişilik iki gruba ayrılan hastalardan: Lgrup: 20 RSD'li hastaya yapay kısmi CO^'li su banyosu uygulanmıştır. (C02'li su 1000 mg/C02/kg sû) (32°C-34°C) 2. grup: 20 RSD'li kontrol grubuna, diğeri ile aynı koşullarda düz ılık su banyosu yapılmıştır.93 Omuz muayenesinde: Ağrı+ROM (omuz abduksiyonu) El muayenesinde : Ağrı+ROM (3. parmak MCP eklem fleksiyonu, Ödem (3. parmak PIP eklem çevresi) ölçümleri yapılmıştır. 20 dakikalık tedaviler, hergün olmak üzere, toplam 20 seanslık bir kür olarak uygulanmıştır. Her iki grupta da muayene ler kür öncesi ve sonrası yapılarak, tedavinin etkinliği saptanmış tır. Sonra da iki tedavi sonuçları karşılaştırılarak bioistatistiksel anlamda farklılığı araştırılmıştır. Elde edilen bulgular, bu konularda yapılmış araştırmalar la karşılaştırılmış ve sonuçlar tartışılmıştır. 1. RSD en sık 50-60 yaş grubunda görülmektedir. 2. Kadın erkek tutulumunda büyük bir farklılık yoktur. 3. Sağ-sol tutulum farkı ve bilateral tutulum gözlenmemiştir. 4. RSD1 ye daha sık rastlanan bir meslek grubu saptanmamıştır 5. Etyolojide birinci sırada travmalar, ikinci sırada santral ve periferik sinir hastalıkları, üçüncü sırada Diabetes Mellitus yer almaktadır. 6. RSD'li hastaların ağrı, eklem hareket açıklıkları ve vazomotor değişiklikler yönünden, CO-'li su ile düz ılık su olarak her iki tedavinin de etkili olduğu, ancak C02'li suyun, kontrol grubuna göre üstünlüğü gözlenmiştir. CO-'li sularla yapılan tedavilerin tüm sonuçları, periferik vazodilatasyonla, lokal deri kan dolaşımının artışı, antiflojistik etki, ortamdan metabolitlerin ve artıklarının uzaklaştırılmasının çabuklaştırılması, doku reparasyonunun hızlanması ile açıklana- bilmektedir. Tez, sonuçlar bölümü ile Türkçe ve İngilizce özet ve faydalanılan kaynakların sunulması ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
94 SUMMARY Reflex Sympathetic Dystrophy (RSD) is a well known syndrome, mostly seen in Orthopaedic, Physical Therapy and Neurology Clinics. Although there are many researches have been done about its etiopathology and treatment, the main etiological factors and treatment methods are not well established. Treatment by waters with CCL is very popular in these days and in the International congresses. RSD is one of the main indications of this therapy. In this study, we used artificial bath with C0~ as a local therapy in the treatment of RSD syndrome and compared it with normal warm water bath. In the introduction of the thesis, the explanation and effects of Balneotherapy and especially baths with C07, their indications and contraindications, their origins in Turkey; etiology, pathology and clinical features and treatment methods of RSD with the literature review are presented. In materials and methods, 40 cases with RSD are evaluated. Selection methods, clinical features, laboratory and radiological evaluation, clinical observations are presented. The patients are divided into two groups: Group 1. 20 patients with RSD received artificial local bath with C02 (water with C02: 1000 mg/C02/kg water) Group 2. 20 patients (the control group) received normal warm water bath. In the evaluation: the shoulder pain, shoulder ROM (Range of motion)-shoulder abduction; hand pain, hand ROM (MCP joint95 flexion of the third finger) and edema (PIP joint circumference of the third finger) are evaluated. Patients are treated every day, for 20 minutes; totally 20 sessions. The effects of the therapy before and after the treatment are observed in both groups. The difference between the two treatment methods are compared in the means of statistical significance. The results are discussed, reviewed and compared with the other results of the other studies throughout the literature. In conclusion: 1. RSD is mostly seen in the 50-60 age group, 2. No significant difference has been found between right and left extremities, 3. No difference has been established between right and left extremities, 4. Trauma, central and peripherial nervous system diseases and Diabetes Mellitus are the main etiological factors, respectively. 5. In the treatment of RSD, both of the treatment methods are found to be effective. But, bath with waters of C0" was more effective according to the parameters of pain, range of motion and vasomotor changes. The effects of waters with CO- may be explained by peripherial vasodilation, local increase of the blood circulation in the skin, antiinflammatory effect, removing the active metabolites from the environment and increase of the reparation of tissue. The thesis is completed with the Turkish and English summaries and the references.