Elit erkek voleybol oyuncularında izokinetik plantar fleksör-dorsi fleksör kas kuvvetinin fiziksel uygunluk testleri ve elit erkek güreş sporcuları ile karşılaştırılması
Comparison of isokinetic evaluation of plantar flexor-dorsi flexor muscle strength at elite male vollleyball players with physical fitness and elite male wrestling athletes
- Tez No: 132287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET ARVAS, B. Elit Erkek Voleybol Oyuncularında İzokinetik Plantar Fleksör- Dorsi Fleksör Kas Kuvvetinin Fiziksel Uygunluk Testleri ve Elit Erkek Güreş Sporcuları ile Karşılaştırılması, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Spor Fizyoterapistliği Programı, Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2003. Çalışmamızın amacı, ayak bileği kaslarının izokinetik kuvvet değerlendirmesinin klinik kullanımını yaygınlaştırmak, sıçrama yeteneğini kullanan elit sporcularda, değişik hızlarda ayak bileği izokinetik değerleri ve fiziksel uygunluklarını belirleyici bir veri tabanı oluşturmak, sıçrama yeteneğini kullanmayan elit sporcu verileriyle ve literatürdeki çalışmalardaki verilerle karşılaştırarak sporcu, antrenör ve tıbbi ve bilimsel ekibe kaynak oluşturmaktır. Çalışmamıza deney grubu olarak 30 elit erkek voleybol oyuncusu, kontrol grubu olarak 30 elit erkek güreş sporcusu dahil edilmiştir. Olguların izokinetik değerlendirmeleri Biodex 3 Pro. System ile yapılmıştır. 60°/s, 90°/s, 120°/s ve 240°/s hızlarında ayak bileği plantar fleksiyon ve dorsi fleksiyon izokinetik değerleri ve ayak biyomekaniği, esneklik, kassal endurans, çeviklik, hız ve sıçramada havada kalış süreleri değerleri değerlendirilmiştir. Sonuçta, deney grubu ve kontrol grubu izokinetik dorsi fleksiyon peak tork değerleri arasında tüm hızlarda anlamlı fark bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT ARVAS, B. Comparison of Isokinetic Evaluation of Plantar Flexor-Dorsi Flexor Muscle Strength at Elite Male Volleyball Players with Physical Fitness and Elite Male Wrestling Athletes. Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Sport Physiotherapist Programme, Master Thesis, Ankara, 2003. The aims of our study were to generalize the clinical use of isokinetic strength evaluation of ankle muscles, to provide a normative data base with the characteristic of isokinetic measurements of ankle at different velocities and physical fitness on elite athletes who use jumping ability, to provide a source for athletes, coaches, and medical and scientific teams with comparing datas of elite athletes who do not use jumping ability and similar studies. Thirty elite male volleyball players for study group, thirty elite male wrestling athletes for control group are included in our study. The isokinetic measurements of subject have been evaluated by Biodex 3 Pro. System. Isokinetic measurement of ankle plantar and dorsi flexion in 60°/sec, 90°/sec, 120°/sec and 240°/sec velocities, and the measurement of biomechanics of foot, flexibility, muscular endurance, agility, velocity and time since jumping have been evaluated. At the result, a significant difference was found between the groups in isokinetic dorsi flexion peak torque measurements at all velocities (p0,05).