Obezlerde adiponektin geni polimorfizminin araştırılması
Adiponectin gene polymorphism in obese patients
- Tez No: 132317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECAT İMMİRZALIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Adiponektin (APN), adipositlerden sentezlenen ve salgılanan, enerji homeostazisini, glukoz ve lipit metabolizmasını düzenleyen bir hormondur. APM1 geni tarafından kodlanır. APN düzeylerinin obez hastalarda düşük olduğu rapor edilmektedir. Genom tarama çalışmaları ile Tip II diabetes mellitus (T2D) için aranan duyarlılık lokusu ve metabolik sendrom hassasiyet lokusu. kromozom 3q27“ de. APMI ile aynı genomik bölgede haritalanmıştır. Çeşitli populasyon çalışmalarında obezite ve T2D ile ilişkili olduğu öne sürülen APMI varyantları tanımlanmıştır. Bu çalışmanın amacı. APMI geni protein kodlanma bölgesinde bulunan 'Single Nucleotide Polymorphism* (SNP) ”1er ve APN düzeylerinin, obezite ve metabolik sendrom ile ilişkili olup olmadığının araştırılmasıdır. Bu amaçla APMI protein kodlanma bölgesinin tamamı; ekzon 3 de; 1 1241 P, R221S. 1164T, Yİ 1 İH, Rl 12C. R92X. G90S, G84R SNP* leri direkt DNA dizi analizi yöntemi ile, ekzon 2*deG15G, SNP'i RFLP ve direkt DNA dizi analizi ile. 20 si erkek, 30 u kadın 50 obez (BM1 35,89 ± 4.5 kg/m2 [mean ± SD], vücut yağ yüzdesi %41.82± 9,59 [ortalama ± SD]). ve 17 si erkek, 23 ü kadın obez olmayan kontrol bireyde (BM1 21.71 ± 1,25 kg/m2[mean ± SD], vücut yağ yüzdesi %21,41± 3.71 [ortalama ± SD]), çalışılmıştır. APN düzeyleri Human-Adiponeklin-RIA kiti kullanılarak ölçülmüştür. Çalışmamızda obez ve obez olmayan örneklerin APN konsantrasyonları arasında istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte obezlerde (16.07±7.97 ug/ml). kontrollerden (18.92±13.01ug/ml) düşük APN seviyesi belirlenmiştir (p>0,05). APN ile diğer klinik parametreler ( Plazma lipitleri, BMI, vücut yağ yüzdesi, insülin. glukoz gibi) arasında istatistiksel anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır. Ekzon T de yer alan 45T- »G (G15G) nükleotid değişimi RFLP yöntemiyle tespit edilememiştir. Çalışmaya dahil edilen tüm örneklerde T alleli bulunmuştur. Bu bulgular direkt DNA dizi analizi yöntemi ile doğrulanmıştır. Ekzon 3 te yer alan ender SNP'ler Rl 12C, Y11İH, 1 1 64T, G84R, G90S, R221S, H241P, R92X, ve yeni bir SNP için direkt DNA dizi analiz yöntemi ile çalışılmış ancak bu SNP' lere de rastlanmamıştır. Ekzon 3 de toplumumuza has yeni bir SNP görülmemiştir. Çalışma sonuçlarımız, düşük adiponektin konsantrasyonunun obezitede rol oynamadığını düşündürmektedir. APMI "protein kodlama bölgesinde, plazma APN düzeyine kendi başına etkiyen yaygın bir genetik varyantın olduğuna dair bir kanıt bulunamamıştır. Ancak, APN sentez, salınım ve degredasyonunun düzenlenmesinde yer alan diğer proteinleri kodlayan genlerin araştırılması gerekir. 30
Özet (Çeviri)
SUMMARY Adiponectin (ApN) is a hormone which is expressed and secreted from adipocytes. It regulates energy homeostasis, glucose and lipid metabolism and is coded by APM1 gene. Low concentrations of plasma adiponectin were reported in obese individuals. A genome- wide scan study mapped a susceptibility locus for type 2 diabetes and the metabolic syndrome to chromosome 3q27, where APM1 gene is located. In several populations studies, the variants of this gene is suggested to be related to obesity and metabolic syndrome. The aim of this study was to examine these SNP's at the AMP1 protein coding region and the levels plasma adiponectin in obese and in non-obese population. Than to determine whether there is a correlation between obesity and / or metabolic syndrome with these parameters. For these purpose we screened entire protein coding region of the APM1; H241P, R221S, I164T, Y11H, RU2C. R92X. G90S. G84R. SNPs in the exon 3 by direct DNA sequencing. G15G in the exon 2 by RFLP and direct DNA sequencing and measured adiponectin concentrations by human-adiponectin-RIA kits in the 20 M/30 F (BMI 35.89 ± 4.5 kg/m2 [mean ± SD], percent body fat 41,82± 9,59 %[mean ± SD]), 50 obese patients and 17 M/23 F ( BMI 21,71 ± 1,25 kg/m2[mean ± SD], percent body fat 21.41± 3,71 %[mean ± SD]). 50 non-obese individuals. APN concentrations were low in obese individuals (16.07 ± 7.97 ug/ml) from non- obese controls (18,92 ± 13.01 ug/ml). although it was not statistically significant (p>0,05). There was no correlation between the adiponectin concentrations and the other clinical parameters (HOMA, plasma lipids. BMI, body fat %) in both obese and non obese grup. In the exon 2. G15G SNP"s were not detected by RFLP. All of samples have T allel at these position. These findings confirmed by direct DNA sequencing. In the exon 3, H241P, R221S. I164T, Yl 1H. Rl 12C, R92X, G90S, G84R rare and a new SNP's were not founded by direct DNA sequencing. It is concluded that our data support the finding that low plasma adiponectin concentrations do not play a role in obesity. As well as are consistent with the observations that there is no proof for a common polymorphism in the APM1 gene which effect the plasma APN concentrations and/or obesity by itself, for the time being. It is suggested that studies are needed on the other genes which are enrolled in the regulation of the expression, secretion and degradation of adiponectin. 31