Çeşitli kalıtsal kardiyak aritmi formlarında etkin olan genler ve bu genlerdeki mutasyonların saptanması
Molecular analysis of inherited forms of cardiac arrhythmia
  1. Tez No: 132316
  2. Yazar: ECE SELEN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMNUNE YÜKSEL APAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Kardiyak aritmiler, klinik tıpta morbidite ve mortalitenin en yaygın nedenlerinden biri olup halk sağlığı ve koruyucu hekimliğin önemli konularındandır. Moleküler genetik alanındaki son gelişmeler, kardiyak aksiyon potansiyelinden sorumlu iyon kanalı genlerindeki mutasyonların, kardiyak aritmilerin moleküler patofizyolojisinde etkin olduğunu göstermiştir. Bu genlerdeki çeşitli fonksiyonel mutasyonların farklı formlardaki aritmilere yol açtığı bilinmektedir. Bu çalışmada, farklı formlarda kalıtsal kardiyak aritmi nedeniyle, Tıbbi Genetik bilim Dalımıza başvuran 26 hasta ve ailelerinde moleküler genetik analizler yapıldı. Başlıca iki ana strateji izlendi: (1) uzun QT sendromu ile ilişkili genlerde (KCNQ1, KCNH2, SCN5A, KCNE1, KCNE2 ve KCNJ2 ) mutasyon taraması ve (2) yeni aday genlerin aritmi ile olası ilişkilerinin test edilmesi. Otozomal resesif uzun QT sendromlu bir hastada KCNQ1 geninde hastalığa yol açan yeni bir mutasyon, G1685T (R562M), homozigot olarak bulundu. KVLQT1 potasyum kanalının yüksek derecede korunmuş C-terminal bölgesinde bulunan mutasyon, KVLQTIile beta alt ünitesi olan minK'in birleşmesini bozabilir. Otozomal dominant uzun QT sendromlu bir olguda KCNH2 geninde A1898G mutasyonu bulundu. Bu mutasyon HERG potasyum kanalının por bölgesinde amino asit değişimine (N633S) yol açar ve bu durumun hastalığa neden olduğu UQT sendromlu bir İngiliz ailesinde gösterilmiştir. Bunlardan başka polimorfik ventriküler taşikardinin beraber görüldüğü aritmojenik ventriküler kardiyomiyopatili (ARVC) bir hastada CASQ2 geninde mutasyon bulundu. CASQ2 kardiyomiyositlerde kalsiyum depolanmasında önemli bir rolü olan Calsequestrin 2 proteini kodlamaktadır. F189L mutasyonu proteinin yüksek derecede korunmuş kor domain II bölgesinde de yer almaktadır ve 161 kontrol DNA'sında bulunmamıştır. Üç boyutlu homoloji modelinde mutasyonun, komşu amino asitlerde ve proteinin enerji yapısında değişiklik yaratmadığı gösterildi ancak mutasyon kor domain II'nin hidrofobik karakterini değiştirebilir ve böylece asit kor domain'in kalsiyum bağlamasını zayıflatabilir.Bu sonuçlar ARVC'nin yeni bir gen ile bağlantısını yapmakta, ve kardiyomiyositlerdeki kalsiyum homeostazında oluşan anormalliklerin ARVC'nin patofizyolojik mekanizmalarından biri olduğuna dair ek kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Cardiac arrhythmias are a common cause of morbidity and mortility in clinical medicine and have an important impact on public health and healthcare. Recent advances in molecular genetics showed that mutations in cardiac ion channel genes, which are responsible for the generation of the cardiac action potential, underlie the molecular pathophysiology of cardiac arrhythmias and that different functional mutations in these genes can cause various forms of this disorder. In the present study, molecular genetic analyses was performed for 26 patients with various forms of cardiac arrhythmias. Two main strategies were used: (I) Mutation screening of LQTS-associated genes (namely KCNQ1, KCNH2, KCNE1, KCNE2, SCN5A and KCNJ2); and (II) Testing of novel candidate gene for their involvement in cardiac arrhythmias (KCNIP2, CASQ2). A novel homozygous mutation, G1685T (R562M), was identified in the KCNQ1 gene in a patient with a recessive form of LQTS. The mutation is located in the highly conserved C-terminal region of the KVLQT1 potassium channel and might disrupt the assembling of KVLQT1 with its beta-subunit Mink. In a patient with a dominant inherited LQTS, the A1898G mutation in the KCNH2 gene was found. This mutation leads to an amino-acid change (N632S) in the pore region of the HERG potassium channel and its disease-causing nature was described before in a English LQTS family. Furthermore, a mutation was identified in the CASQ2 gene in a patient with arrhythmogenic right ventricular cardiomyopathy (ARVC) associated with polymorphic ventricular tachycardia. CASQ2 encodes calsequestrin 2 that plays an important function for the calcium storage in the sarcoplasmic reticulum of cardiomyocytes. The F189L mutation is located in the core domain II of the protein, is highly conserved, and was not found in 161 control DNAs. 3-D modeling of the mutations indicated, that there is no influence of the mutation on neighboured amino- acids or the energy structure of the protein, but that its likely to change the hydrophobicity of core domain II and thereby impair the calcium binding of the acid core domain.These findings link a novel gene to ARVC and provide further evidence for an abnormal calcium homeostasis in cardiomyocytes as one pathophysiological mechanism of ARVC.