Serebrovasküler malformasyonlarda PDGF proteini ve reseptörlerinin ekspresyonu
The expression of PDGFs and their receptors in human cerebrovascular malformations
- Tez No: 132342
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYAZIT ÇARIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
1 ÖZET Serebral Vasküler Malformasyonlar (CVM), santral sinir sisteminin neoplastik olmayan çok sayıda vasküler lezyonu olarak tanımlanmaktadır. Arteriovenöz Malformasyonlar (AVMler) klinikte en fazla karşılaşılan CVM alt grubudur. AVMler, bir ya da daha fazla besleyici arterden gelen kan akımının arada bulunması gereken kapiller yatak olmaksızın doğrudan venlere boşaldığı; displastik, pleksiform kan damarı grupları olarak tanımlanır. Kavernöz Malformasyonlar(CMIer), içinde beyin parenkimi içermeyen kapiller damarların sinüzoidal yapılarının kaybolmasıyla ortaya çıkan vasküler anomalilerdir.Hem AVMler hem de CMler dinamik lezyonlardır ve her iki lezyon tipi anjiogenik olarak aktiftir. PDGF'in embriyogenez, yara iyileşmesi, enflamasyon, ateroskleroz, diabetik retinopati ve kanser gibi anjiogenezle yakın ilişkili olaylarda rol oynar. Bununla beraber hipoksi ve diğer anjiogenezle ilişkili stimülasyonlar PDGF ekspresyonunu teşvik eder. PDGF ligand ve reseptörleri otokrin ve/veya parakrin fonksiyonla, anjiogenezi çeşitli yollarla modüle edebilir. Bu çalışmada AVM ve CM lezyonlarında anjiogenik özellikdeki PDGF ligand ve reseptörlerinin rolü, patogenez ilişkisi ve lezyonların patogenezinde rol oynadığı gösterilen diğer faktörlerle ilişkileri irdelenmiştir. Gerek immünohistokimyasal yöntemler gerekse de duyarlı moleküler biyolojik bir yöntem olan western blot analizleri PDGF ligand ve reseptörlerinin bu lezyonlarda yoğun şekilde eksprese olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak PDGF-AA her iki lezyon tipinde kontrol grubuna göre fazla eksprese olur. Lezyonlar birbirleri ile kıyaslandığında ise AVMlerde; lezyonunun tamamında PDGF-AA ekspresyonu CMlere kıyasla fazladır. PDGF-AA bağlayan PDGF a-reseptörü AVMlerde, özellikle AVM endotelinde CM endoteline kıyasla fazla eksprese edilmektedir. PDGF-BB, PDGF-AA'dan daha yoğun olarak her iki lezyon tipinde kontrol grubuna göre fazla eksprese olur. PDGF-BB, PDGF-AA'nın tersine, CM lezyonlarının totalinde fazla eksprese edilir. Sadece PDGF-BB ligandına yüksek afinite gösteren PDGF p-reseptörü, CM endotelinde AVM endoteline kıyasla fazla eksprese edilir. Bu bulgular iki farklı serebrovasküler malformasyonun PDGF sinyal ileti sistemi ile ilişkili olduğunu ancak patogenezlerinde farklı PDGF izoformların etkin olduğunu göstermiştir. V
Özet (Çeviri)
2 SUMMARY The Expression of Platelet Derived Growth Factors and Their Receptors in Human Cerebrovascular Malformations Cerebrovascular malformations are defined as non-neoplastic lesions consist of abnormal blood vessels of central nervous system. AVMs are most frequently seen CVM subgroup. They are highflow lesions consisting of arteries and veins with direct fistulous communications and lacking normal intervenning capillary beds. CMs consist of brittle, proliferating caverns filled with blood and lined with endothelial cells. CMs lack intervenning neural tissue and this feature is very charecteristic for the lesion type. Both AVMs and CMs are dynamic lesions; and they are both angiogenically active. PDGF has important roles in processes which have close relations with angiogenesis; like embryonal development, wound healing, inflamation, atherosclerosis, diabetic retinopathy and cancer. Hipoxia and angiogenesis related stimuli can induce PDGF expression. PDGF ligands and receptors regulate angiogenesis in an autocrine or paracrine fashion. In this work we investigate the role of PDGFs in AVM and CM pathogenesis. We also examine the relation between the factors play role in CVM pathogenesis and PDGF pathway. Both immunohistochemical methods and western blott analysis showed that PDGF ligands and receptors are expressed in these lesions strongly. In conclusion, PDGF-AA is expressed strongly in both lesions campared with control group. When we compare two lesions; AVMs express PDGF-AA stronger than CMs in total. PDGFR-a which has more affinity to PDGF-A, expression is specifically more in AVM endothelium than CM endothelium. PDGF-BB is expressed stronger than PDGF- AA in both lesion type when compared to control group and expression is stronger in CMs compared to AVMs in total. PDGF receptor p which binds only PDGF-B ligand, is specifically expressed more in CM endothelium than AVM endothelium. These datas indicate that two different subgroups of cerebrovascular malformations have a relation with PDGF signal transduction pathway and different isoforms of PDGF ligands and receptors are more effective in these lesions' pathogenesis. VI HflRRfflt "llfclHM*