Farklı tip ve evrelerdeki lösemilerde poliamin biyosentez ve katabolizma mekanizmasının incelenmesi
Investigation on polyamine biosynthesis and catabolism in different typed and degree leukemias
- Tez No: 132343
- Danışmanlar: PROF.DR. BEYAZIT ÇARIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
1. ÖZET Çocuklarda en sak görülen malign hastalık tipi akut lösemidir. Beyaz ırkta çocukluk çağında lösemi sıklığı 100.000 canlı doğumda yaklaşık 5 kadardır. Çocukluk çağında görülen kanserlerin %80'ni Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL) oluşturmakta ve en sık 2-5 yaşları arasında görülmektedir. Pohamİnler, bütün hücrelerde varlıkları kanıtlanmış pozitif yüklü alifatik amin gruplarıdır. Bunların en iyi bilinenleri, bir diamin olan putresin (Put), bir triamin olan spermidin (Spd) ve bir tetraamin olan spermin (Spm) dir. Poliaminlerin hücre bölünmesine etkileri ve RNA ile olan ilişkileri, büyüme ve protein sentezi mekanizmalarını doğrudan etkilemektedk. Ayrıca tümör karakteristiği gösteren dokularda özellikle Spd ve Spm konsantrasyonlarında artış saptanmıştır. Bu araştırma da, farklı tip ve evrelerdeki lösemi hastalarında ve bilinen hücre hatlarında poliamin metabolizmasının incelenmesi ve bu süreçlerin lösemi oluşumundaki rollerinin açıklanması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda bryomarkır olarak poliaminlerin klinik anlamda kullanılabilirliğinin yararının saptanması amacıyla bir dizi çalışma yapılmıştır. Medücal uygulama görmemiş hastalardan alınan periferal kan lökositleri ve hastalık seviyesi belli hücre hatlarında (CCL-119 ve KG1) poliamin miktar analizleri yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (HPLC) kullanılarak incelenmiştir. Yine aynı örneklerde poliamin kataboîizmasmda görevli enzimlerden diamin oksidaz (DAO) ve peroksidaz (POD) aktiviteleri spektrofotometrik olarak belirlenmiştir. Gözlemler Spd'nin hasta lökositlerinde fazla miktarda bulunduğunu göstermiştir. Ancak en belirgin sonuçlar Spm miktar tayini ile saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The most diagnosed malign illness is acute leukemia in children. The incidence of leukemia in white population is 5 person İn 100.000 live birth. 80% of childhood cancers are acute lymphoblastic leukemia (ALL) and it is seen especially between 2 and 5 years old. Poryamines are the poîycationic molecules which are consisted in every kind of cell. The most known poryamines are, a diamin putrescine (Put), a triamine spermidine (Spd) and a tetraamine spermine (Spm). They directly effects cell division and RNA processes in cell and also they have relations with growth and protien synthesis. Especially poryamines are increased in tumor cells. In this research it is aimed that to reveal the importance of poryamines in different staged and characteristics leukemia patients and established leukemia cell lines. Beside of these, it is planned to determine polyamine metabolism in the same subjects. In this way, many studies were done to understand the possible usage of polyamines in clinics as a biomarker. The peripheral blood leukocytes were obtained from untreated leukemia patients. These cells and established leukemia cell lines (CCL- 119 and KGl) were analyzed for polyamine content by high pressure liquid chromatography (HPLC). The same cells were investigated for polyamine catabolic enzymes, diamine oxidase (DAO) and peroxidase (POD) spectrophotometricalry. Spd was found increased in patient and cell line leukocytes. However the sharpest differences were obtained from Spm content analyzes.