Hepatit B yüzey antijenini taklit eden anti-idiyotipik monoklonal antikorların üretilmesi ve bağışıklama yeteneklerinin in-vivo sistemde incelenmesi
Production of anti-idiotypic monoclonal antibodies that mimic the hepatitis B surface antigen and investigation of their immunogenic capability in vivo
- Tez No: 132341
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYAZIT ÇARIKOĞLU, DR. FATIMA YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
1. ÖZET Hepatit B virüsü (HBV) akut ve kronik hepatit, karaciğer sirozu ve hepatoselüler karsinoma gibi hastalıkların en önemli etkenidir. HBV ile bir kez enfekte olan kişi için günümüzde etkin bir tedavi söz konusu değildir. HBV enfeksiyonuna karşı, toplum sağlığının korunmasında en etkin yöntem aşılamadır. Mevcut Hepatit B aşılan, bağışık cevabın tam oluşması için 3 doz uygulanmasına rağmen yetişkinlerin yaklaşık %5'inde bağışık cevap oluşturamamaktadır. Bu sebeplerle geliştirilmeye başlanan yeni aşı yaklaşımlarından biri etken antijenini taklit ederek onun bir kopyası gibi davranan anti- idiyotipik antikorlardır. Tez çalışmasında, Hepatit B virüsü yüzey antijenine (HBsAg) karşı geliştirilen anti-HBsAg (aHBsAg) monoklonal antikorları kullanarak hibridoma teknolojisi ile anti- idiyotipik aHBsAg (aid-aHBsAg) monoklonal antikorlarının üretilmesi ve bu aid- aHBsAg monoklonal antikorlarının HBsAg'ye karşı antikor yanıtı (aHBsAg) oluşturma yeteneklerinin in-vivo sistemde gösterilmesi amaçlandı. Bunun için TÜBİTAK- GMBAE Hibridoma Laboratuarında HBsAg'ye karşı geliştirilmiş MAM-A1, 2B7, 9D12 monoklonal antikorları (aHBsAg) kullanılarak fareler bağışıklandı. Bağışıklama sonucu en yüksek bağışık cevabı gösteren fareler sırasıyla fuzyona alındı. Füzyon sonrası, IgG2b izotipinde 1F1 1; IgG3 izotipinde 1 1E2; IgM izotipinde ise 4F1 1 ve 5B1 1 aid-aHBsAg monoklonal antikorları elde edildi. IgG tipi antikorlar Protein-G immün- afinite, IgM tipi antikorlar ise S-300 jel filtrasyon kolon kromatografisi ile saflaştırılarak farelere çeşitli dozlarda enjekte edildi. Farelere enjeksiyon sonrası, 1 1E2 ve 4F11 aid-aHBsAg monoklonal antikorlarının ticari aşıya benzer aHBsAg cevabı oluşturduğu gözlendi. Elde edilen verilere göre aid-aHBsAg monoklonal antikorlarının, aHBsAg antikor cevabı oluşturmada etkili olabileceği ve tanımlanan yöntemlerin alternatif aşı üretiminde kullanılabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Production of Anti-idiotypic Monoclonal Antibodies that Mimic the Hepatitis B Surface Antigen and Investigation of their Immunogenic Capability in-vivo Hepatitis B virus (HBV) is the major cause of acute and chronic hepatitis, liver cirrhosis, and hepatocellular carcinoma. Today, there is no effective treatment for people infected by HBV. The most potent method to protecting society against HBV infection is vaccination. Although as much as 3 dose applications of the current hepatitis B vaccine are performed to obtain the whole immune response, about %5 of adults are non-responders. Therefore, one of the new approaches for developing vaccines is utilizing anti-idiotypic antibodies, which mimic the antigen and act like its copy. In this study, we aimed to develop anti-idiotypic anti-HBV surface antigen (aid- aHBsAg) monoclonal antibodies by employing anti-HBsAg (aHBsAg) monoclonal antibodies which had previously been produced against HBV surface antigen (HBsAg) by means of hybridoma technology and to demonstrate the capability of these aid- aHBsAg monoclonal antibodies for developing an immune response against HBsAg in-vivo. To that end, MAM-A1, 2B7 and 9D12 monoclonal antibodies that had been produced against HBsAg in TÜBİTAK-GMBAE Hybridoma Laboratory were used for immunizing mice. The most stimulated mice were selected for the fusion according to the strength of their response. Following the fusion, four aid-aHBsAg monoclonal antibodies which, namely 1F11 of IgG2b isotype, 11E2 of IgG3 isotype, and 4F11 and 5B11 of IgM isotype, were produced. Antibodies of IgG isotype were purified by Protein-G immuno-affinity while antibodies of IgM isotype were purified by S-300 gel filtration column chromatography. Subsequently, different doses of these antibodies were injected into mice. Postinjection, it was demonstrated that 11E2 and 4F11 aid- aHBsAg monoclonal antibodies induced an aHBsAg response in mice similar to that of commercial vaccine. These results show that aid-aHBsAg monoclonal antibodies could be effective in inducing specific antibody response against HBsAg and techniques that were explained could be used as an alternative way of vaccine production.