Akciğer kanserinde CEA, CA125, CA 19-9, CYFRA 21-1, NSE, procalcitonin and amilazın tanısal değeri
The role of CEA,, CA 125, CA 19-9, CYFRA 21-1, NSE, Procalcitonin and amylase in diagnosis of lung cancer
- Tez No: 132392
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP HASTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET AKCİĞER KANSERİNDE CEA, CA 125, CA 19-9, CYFRA 21-1, NSE, PROKALSİTONİN VE AMİLAZIN TANISAL DEĞERİ Akciğer kanserinin insidans ve mortalite oranlarının birbirine eşit olması, hastaların büyük çoğunluğunun ileri evrelerde tanı almasına bağlıdır. Erken tamda ve prognozun belirlenmesinde yeni belirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, karsinoembriyonik antijen (CEA), CA 125, CA 19-9, amilaz, prokalsitonin (PCT), CYFRA 21-1 ve nöron spesifik enolazın (NSE) serum ve bronkoalveoler lavaj (BAL) düzeylerinin akciğer kanserindeki tanısal değeri araştırıldı. Malign akciğer hastalığı grubunda yaş ortalaması 58,72±10,05 (36-81) olan 50 (%88) erkek, yedi (%12) kadın, benign akciğer hastalığı grubunda yaş ortalaması 52,3 7± 13.29 (21- 75) olan 21 (%55) erkek, 17 (%45) kadın hasta yer aldı. Malign akciğer hastalığı grubundaki hastaların 22 'si (%39) skuamöz hücreli akciğer kanseri (SHAK), 11' i (%19) küçük hücreli akciğer kanseri (KHAK), dokuzu (%15) akciğer adenokarsinoma, dokuzu (%15) büyük hücreli akciğer kanseri (BHAK), ikisi (%4) non-Hodgkin lenfoma, biri (%2) malign epitelyal tümör, biri (%2) malign mezenkimal tümör, biri (%2) pankreas adenokarsinomanın akciğer metastazı ve biri (%2) over adenokarsinomanın akciğer metastazı tanısı aldı. Benign akciğer hastalığı grubunda 12 (%32) pnömoni, 10 (%26) interstisyel akciğer hastalığı, sekiz (%21) tüberküloz, yedi (%18) sarkoidoz ve bir (%3) üremik akciğer hastası vardı. Belirteçlerin tanısal değerinin belirlenmesinde ROC eğrileri, grupların karşılaştırılmasında Kruskal Wallis analizi, Mann Whitney U testi ve korelasyonun değerlendirilmesinde Spearman's Ranks Correlation testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ROLE OF CEA, CA 125, CA 19-9, CYFRA 21-1, NSE, PROCALCITONIN AND AMYLASE IN DIAGNOSIS OF LUNG CANCER Incidence and mortality rates being equal to each other in lung cancer is due to diagnosis of majority of the patients in advanced stages. New markers are required for early diagnosis and evaluation of prognosis. We aimed to study the role of carcinoembryonic antigen (CEA), CA 125, CA 19-9, amylase, procalcitonin (PCT), CYFRA 21-1 and neuron specific enolase (NSE) in serum and bronchoalveolar lavage (BAL) in diagnosis of lung cancer. There were 50 (%88) male, seven (%12) female patients with a mean age of 58,72+10,05 (36-81) in malignant lung disease group and 21 (%55) male, 17 (%45) female patients with a mean age of 52,3 7± 13.29 (21-75) in benign lung disease group. Malignant lung disease group included 22 (%39) squamous cell carcinoma of lung, 11 (%19) small cell carcinoma of lung, nine (%15) adenocarcinoma of lung, nine (%15) large cell carcinoma of lung, two (%4) none-Hodgkin lymphoma, one (%2) malignant epithelial tumour, one (%2) malignant mesenchymal tumour, one (%2) pancreas adenocarcinoma with metastasis to lung and one (%2) ovarian adenocarcinoma with metastasis to lung. There were 12 (%32) patients with pneumonia, 10 (%26) patients with interstitial lung disease, eight (%21) patients with tuberculosis, seven (%18) patients with sarcoidosis and one (%3) patient with uremic lung disease in benign lung disease group. ROC curves were used for evaluation of diagnostic role of parameters, Kruskal Wallis analysis and Mann Whitney U test for comparison among groups and Spearman's Ranks Correlation test for determination of correlation.