Plevra sıvısı PGE2 düzeyinin akciğer kanserli hastalarda tanısal değeri ve transüda-eksuda ayırımındaki yeri
  1. Tez No: 132393
  2. Yazar: YUSUF AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmaya 2001-2002 yılları arasında, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Kliniğinde yatırılarak tetkik edilen 100 plörezi olgusu ve kontrol grubu olarak seçilen 22 sağlıklı birey dahil edildi. Plevra sıvıları, tanılarına göre transüda-eksuda, malign-benign ve spesifik tanı grupları olmak üzere 3 gruba ayrıldı ve olgular bu üç grupta incelendi. Olguların plevra sıvısı ve plazma PGE2 düzeyleri eş zamanlı olarak EIA yöntemi ile belirlendi. Transüda-eksuda grupları arasında plevra sıvısı PGE2 seviyeleri açısından istatistiki olarak anlamlı fark bulundu (p=0.005). Eksudatif sıvıların ayırt edilmesinde sınır değer 112.7 pg/ml olarak alındığında, plevra sıvısı PGE2 düzeyinin tanısal değeri, sensitivitesi % 63.5, spesifitesi % 80 olarak belirlendi. Benign-malign grup arasında plevra sıvısı PGE2 seviyeleri açısından fark bulunamadı. Akciğer kanseri grubu ile tüberküloz grubu hariç, diğer tüm gruplar arasında plevra sıvısı PGE2 seviyeleri açısından anlamlı fark bulundu. Akciğer kanseri tanısında plevra sıvısı PGE2 düzeyinin tanısal değeri, sınır değer 210 pg/ml olarak alındığında sensitivitesi % 70.8, spesifitesi % 76.3 olarak saptandı. Plazma PGE2 konsantrasyonları karşılaştırıldığında transüda-eksuda ve benign-malign gruplar arasında fark bulunamadı. Sonuç olarak plevra sıvısında PGE2 düzeyinin transüda-eksuda ayırımında ve malign-benign ayırımında kullanılmasının uygun olmadığı, akciğer kanseri tanısında ise şüphede kalman durumlarda yararlı olabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
The study included 100 patients with the pleural effusions, who were examined in The Chest Diseases and Tuberculosis department of Meram Medical School of Medicine in Selçuk University between 2001 and 2002 years and 22 healthy individuals as a control group. The patients were assessed in 3 groups, which were transudates-exudates according to the diagnosis, malignant-benign effusions and specific diagnosis group (lung cancer, mesothelioma, metastatic lung cancer, tuberculosis, parapneumonic effusion and transudates) The pleural fluid and synchronous plasma PGE2 levels were determined by EIA method. A statistically significant difference was found between transudates and exudates in terms of pleural fluid PGE2 level (p=0.005). In the differentiation of exudative fluids, the sensitivity of the pleural fluid PGE2 level was 63.5 % and the specificity was 80 % with a cut-off value of 1 12.7 pg/ml. The pleural fluid PGE2 level was not significantly different in malignant and benign effusions. The pleural fluid PGE2 levels in the patients with lung cancer differed significantly from the other causes of pleural fluid except the tuberculous fluid. The sensitivity and the specificity of the pleural fluid PGE2 level in the diagnosis of lung cancer was 70.8 % and 76.3 %, respectively with a cut-off value of 210 pg/ml. The plazma PGE2 level was not significantly different in malignant-benign and transudates-exudates groups. As a conclusion, we have considered that the determination of PGE2 level in the pleural fluids is not suitable in the separation of transudative and exudative effusions and also malignant and benign effusions due to the low diagnostic efficiency, and it may be helpful in the discrimination of pleural effusions associated with lung cancer in suspicious conditions.