Stabil bronşektazili olgularda mukosiliyer klirens ve solunum fonksiyon testlerinin karşılaştırılması ve teofilinin bu çalışmalar üzerindeki etkisi
The effect of theopylline on mucociliary clearance and pulmonary function test in stable bronchiectasis subjects
  1. Tez No: 132394
  2. Yazar: ERKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN TABAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Akciğerin önemli savunma mekanizmalarından biri olan mukosiliyer klirens (MCC)'in, literatürde bronşektazili olgularda azaldığını gösteren az sayıda çalışma mevcuttur. Bu çalışmada bronşektazili olgularda dispne skoru anketi (DSA), solunum fonksiyon test (SFT) ve mukosiliyer klirens (MCC) çalışması yapılarak, ayrıca teofilinin bu sonuçlar üzerine yaptığı etkiler incelenmiştir. Çalışmaya 25 stabil bronşektazi olgusu ve 10 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Bronşektazili olgulara 10 gün süre ile teofilin 13/mg/kg/gün verildi. Tedavi öncesi ve sonrası Teknesyum-99m makroagregat albumin (99mTc-MAA) radyoaerosol inhalasyon sintigrafisi ile MCC kantitatif olarak değerlendirildi. Radyoaerosolün akciğerdeki retansiyon indeksi hesaplandı. Ayrıca solunum fonksiyon testleri yapıldı. Dispne skoru kaydedildi. Teofilin tedavisi sonrası dispne skorunun azalması, FEVı ve FVC'de artış anlamlıydı (p0,05). Ağır obstrüksiyon paterni gösteren olgularda MCC sol perifer ve totalde anlamlı olarak artmıştı (p0,05). Tedavi sonrasında tespit edilen teofilin kan düzeyinin, dispne skorunun, SFT ve MCC üzerindeki etkisi anlamlı bulunmadı (p>0,05).Sonuç olarak MCC bizim bronşektazili olgularımızda artmıştır. Teofilin, bronşektazili olguların dispne skorunu ve SFT'lerini iyileştirmiş, MCC üzerine ise anlamlı bir etki yapmamıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF THEOPHYLINE ON MUCOCILIARY CLEARANCE AND PULMONARY FUNCTION TEST IN STABLE BRONCHIECTASIS SUBJECTS SUMMARY Mucociliary clearance (MCC) is an important defence mechanism of the lungs that it was impaired in patients with bronchiectasis. In this study, we investigated the effects of theophyline on Dyspnea Score (DS), Pulmonary Function Test (PFT) and MCC in bronchiectasis with subjects. 25 stable bronchiectasis with subjects and 10 healthy volunteers were taken into the study. 13 mg/kg/day theophylline was given to bronchiectasis patients during 10 days. By using 99mTechnetium-Macroaggradet Albumine (99mTc-MAA) radioaerosol inhalation scintigraphy, MCC was evaluated quantitively before and after theraphy. The retantion index (Ri) of the radioaerosol was calculated. Additionaly, analysis of PFT and DS was recorded. After theophllyine theraphy, decreases in DS and increases in FEV1, FVC were significant (p0,05). The blood level of theophyline measured after theraphy was not found to be in correlation with DS, PFT and MCC.As a result, MCC was found to be increases in bronchiectasis with subjects. Theophylline made on effect on the improvement of DS and PFT but has not effect on MCC. 50