Premenarşiyal kızlarda akne vulgaris ile serum seks steroidleri ve pubertal gelişme arasındaki ilişki
- Tez No: 132416
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS SARAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
1. ÖZET Akne vulgaris çocuk yaş grubunda sık gözlenen dermatolojik problemlerden biridir. Yetişkinlerde akne ile hormonların ilişkisini araştıran çok sayıda çalışma olmasına rağmen, çocuklarda çok az çalışma mevcuttur. Bu çalışmada premenarşiyal kızlarda akne vulgaris ile pubertal gelişme ve seks steroidlerinin ilişkisi araştırıldı. Çalışmaya 8-12 yaşlan arasında 60'ı akneli, 40'ı aknesiz 100 premenarşiyal kız çocuğu alındı. Meme ve pubik kıl gelişimi Marshall ve Tanner'e göre değerlendirilerek pubertal evreleme yapıldı. Kızların serum DHEA-S, TT, PGN, E2 ve SHBG seviyeleri Chemiluminescence yöntemiyle Diagnostic Products Corporation firmasının İmmulite 2000 cihazında çalışıldı. Kızların %45'i evre 1:1, %35'i evre 2:2 idi. Kızların %86.6'smda komedonlar, %13.4'ünde komedonlarla birlikte inflamatuar lezyonlar vardı. Akneli grubun %76.7'sinde hafif (gradel) %23.3'ünde orta (grade 2) şiddette komedonal akne tespit edildi. Pubertal gelişimle birlikte DHEA-S, TT ve E2 düzeylerinde artış gözlenirken, SHBG düzeylerinin azaldığı saptandı.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Acne vulgaris is one of the most common dermatological problems in childhood. Although there are numerous studies investigating the relationship between acne development and hormones in adults, reports on such cases in children are relatively rare. We have therefore investigated the relationship among acne vulgaris, pubertal development and sex steroids in premenarchal girls in the present study. A total of 100 subjects who were 8-12 years old (60 of them with acne and the remaining without acne) were enrolled into this study. Pubic hair and breast development were evaluated according to Marshall and Tanner's criteria for pubertal phase grading. Serum levels of DHEA-S, TT, PGN, E2 and SHBG were measured by chemiluminescence method (Immuhte 2000, Diagnostic Products Corporation). We determined that pubertal grading of the girls were 1:1 (45%) and 2:2 (35%). Comedones were present in 86.6% of the girls alone and in the remaining 13.4% complicated with inflammatory lesions. The acne group showed 76.7% mild (grade 1) and 23.3% moderate (grade 2) comedonal acne. There was an increase in DHEA-S,TT, E2 levels and a decrease in SHBG levels in pubertal development.