Prostat bezinin gland/stroma oranının medikal tedavi sonuçlarına etkisinin araştırılması
The evaluation of the effect of the gland/stroma ratio of prostat gland on the out come of the medical treatment
- Tez No: 132428
- Danışmanlar: PROF. DR. A. CÜNEYİD İŞERİ, YRD. DOÇ. DR. TEMUÇİN ŞENKUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
VI. ÖZET BPH'nin medikal tedavi yaklaşımlarından biri olan a-1 blokerlerde, tedavi başarısının bezin düz kas içeriği ile adenom arasındaki orana bağlı olduğu düşünülmektedir. Bu yaklaşım doğru ise, tedavi öncesinde prostatın primer morfolojik komponentinin biliniyor olması, tedaviye yanıtı da öngörebilir, aksi durumda ise a-blokerin prostat düz kası dışında hedefleri olduğu görüşü desteklenmiş olacaktır. Bu çalışmada prostat bezinin gland/stroma oranının medikal tedavi sonuçlarına etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya 2000-2003 yıllan arasında BPH yakınmaları ile başvurup DRE anormalliği saptanan ve/veya PSA değeri 4 ng/ml'nin üzerinde saptanan hastalar alındı. Bu hastalara Radyoloji servisince transrectal ultrasonogıafi (TRUS) rehberliğinde sextant prostat biyopsisi uygulandı. Biyopsi sonucu BPH olarak gelen 30 hasta ile çalışma sürdürüldü. Bu hastalardan alınan biyopsiler, patoloji servisi tarafından görüntü analizi ile değerlendirilerek gland/stroma oranlan tesbit edildi. Hastalara IPSS ve ürofiovmetrik ölçümler yapıldı. Daha sonra tüm hastalar 1 ay süre ile terazosin 5 mg/gün kullandı ve tedavi bitiminde hastalara IPSS ve ürofiovmetrik ölçümler tekrarlandı. Tedavi öncesi değerler tedavi sonrası değerlerle karşılaştınldı ve IPSS ve ürofiovmetrik parametrelerdeki % iyileşmeler ile gland/stroma oranı arasındaki korelasyon araştınldı. Çalışmamızda stroma oranının artışı ile IPSS değerlerinin tedavi sonrasındaki % iyileşmesi arasında anlamlı bir korelasyon saptandı. Stroma oranı artışı ile Qmax ve Qave % iyileşmesi arasında ise arasında anlamlı bir korelasyon bulunmadı. Çalışmamız sonucunda, a-bloker tedavisinin, BPH'li hastalarda, hem yakınmalarda hem de ürofiovmetrik parametrelerde belirgin bir düzelmeye neden olduğu; ancak alt üriner sistem semptomlanmn patogenezinde, a-blokerlerin prostat düz kas gevşemesi dışında da bir dizi etki mekanizmalannın olabileceği sonucuna varılmıştır. 23
Özet (Çeviri)
VH. SUMMARY THE EVALUATION OF THE EFFECT OF THE GLAND/STROMARATIO OF PROSTATE GLAND ON THE OUTCOME OF THE MEDICAL TREATMENT The therapeutic mechanism of the alpha-blockers used in the treatment of the patients with BPH make us think that there should be a good correlation between the histology of the prostate and the response to that treatment. If that correlation exists, the treatment success is predictable, when the prostate histology is available before the treatment. But if such a correlation is not proved, that finding supports that the alpha- blockers may be acting or targets other than the smooth muscle of the prostate. It was investigated whethen it is possible or not to predict the response to alpha-blocker treatment in subjects having had a prostate biopsy before the treatment. The study group was selected from patients having referred from 2000 to 2003 for lower urinary tract symptoms and had an anomaly on DRE and/or a serum PSA level>4 ng/ml. All the patients had a sextant prostate biopsy under ultrasonic guidance in the radiology department of our hospital. 30 patients whose pathologies were reported as BPH, constituted our study group. The biopsy speciments were evaluated by image analysis as to the ratio of the glandular and the stromal tissue. The symptoms and the obstruction were evaluated by IPSS and uroflowmetry. Then a terazosin treatment of 5 mg/day was instituted during one month following which the uroflowmetry and the IPSS were repeated. The change in these two parameters were correlated with the gland/stroma ratio of the biopsy histology of the prostate. A positive correlation was found between the IPSS and the prostate with a higher ratio of stroma. When to the Qmax and Qave values of the urofiowmetric analyses, such a correlation was not shown. It was concluded that alpha-blocker treatment is improving the objective and subjective parameters due to BPH and that these agents exence their action also on sites other than the smooth muscle of the prostate. 24