Androjen deprivasyonu uygulanan prostat adenokarsinomlu hastalarda gelişen osteoporozun çok yönlü değerlendirilmesi
The evaluation of the osteoporosis in men under androgen deprivation treatment for prostate
- Tez No: 132429
- Danışmanlar: PROF. DR. A. CÜNEYİD İŞERİ, YRD. DOÇ. DR. A. KENAN KARADEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Çalışmamızda, prostat kanseri nedeni ile androjen deprivasyon tedavisi (ADT) uygulanan hastalarda ortaya çıkan osteoporotik değişiklikleri kemik mineral yoğunluğu (KMY) ile ölçerek bu değişikliklerin hormon düzeyi, PSA düzeyi, fiziksel aktivite ve vücut kütle indeksi (VKİ) gibi faktörlerle ilişkisini araştırdık. Önceki yıllarda ADT başlanmış halen tedavisi devam etmekte olan ve yeni tedavi başlanmış toplam 70 hastanın 12 ay süreyle KMY, serum PSA, östradiol ve testosteron değerleri ölçüldü. Yeni hasta grubunda 12. ayda %11'den fazla bir KMY azalması saptandı. Orşiektomi veya LHRH tedavisinin KMY'nu anlamlı düzeyde azalttığı, eski hastalarda ise KMY kayıp yüzdelerinin 12. ve 36. ay arasında yüksek iken daha sonra düşme eğilimi gösterdiği ve bu eğilimin 60. ay civarında daha da azaldığı saptandı. İzlediğimiz hastalarda kırık öyküsü yoktu ve takip sırasında da kırık gözlenmedi. Fiziksel aktivite ve VKİ'nin kırık üzerine etkisi saptanmadı. Lomber KMY değerleri eşzamanlı olarak yapılan serum testosteron, östradiol ve PSA değerleri ile kıyaslandığında yalnızca bu değerler ile serum testosteron ve PSA değerleri arasında pozitif bir ilişki olduğu saptandı. ADT osteoporozda bir artışa neden olmaktadır, ancak bu artışın kemik kırıkları üzerine anlamlı bir etkisi olduğu gösterilememiştir. Medikal veya cerrahi kastrasyonun osteoporoz derecesi üzerine farklı etkileri olduğu, fiziksel aktivite ve vücut ağırlığının osteoporoz üzerine bir etkisi olduğu gösterilememiştir. Her ne kadar, tedavi gören hastalan bu bakımdan izlemek uygun gibi görülse de, ek tedaviler yapılmasını haklı çıkaracak somut bulgular henüz mevcut değildir. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EVALUATION OF THE OSTEOPOROSIS IN MEN UNDER ANDROGEN DEPRIVATION TREATMENT FOR PROSTATE CANCER In the present study we have evaluated the osteoporotic changes induced by the androgen deprivation treatment (ADT) in patients with prostatic adenocarcinoma and we have correlated these changes with the serum hormone and PSA levels and with factors such as physical activity and body mass index (BMI). 70 patients consisting of patients already under ADT and patients with a recent diagnosis of prostatic adenocarcinoma to be treated with ADT, have been followed up during 12 months as to their bone mineraly density (BMD), serum PSA, testosteron, estradiol levels and their BMI and physical activity level. The BMD of the new patients have displayed a reduction of 1 1% at 12 months. When to the patients already under ADT, their BMD was at the lowest level between 12 and 36 months, but the loss was lessened at 60 months. No bone fracture was recorded in our patient group. Physical activity level and BMI were not shown to modify the BMD. Only testosteron and PSA levels were in correlation with the BMD. Androgen deprivation treatment is inducing osteoporotic changes, but these changes were not shown to cause bone fractures. The medical or surgical castration were not found to have a different effect on the BMD of the patients. Although it is prudent to follow the patients under ADT as to the changes in their BMD, actually there is no significant data for advising a preventive treatment to these patients. 33