Erektil işlev bozukluğunun değerlendirilmesinde kavernozal biyopsisinin yeri
The role of cavernous biopsy in the evaluation erectile dysfunction
- Tez No: 132438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHATTİN AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
1. ÖZET Penil ereksiyon hormonal, nörojenik, psişik ve lokal faktörlerin rol oynadığı karmaşık bir olaydır. Bu olayda rol alan en önemli eleman kavernozal dokudur. Üroloji polikliniğine erektil işlev bozukluğu şikayeti ile başvuran hastaların anamnez, fizik muayene ve laboratuvar incelemeleri yapıldı. Erektil İşlevi Uluslararası Değerlendirme Formundaki (EIUD) ereksiyon alanı ile ilgili sorular cevaplandırılarak hastalarımızın ereksiyon işlevi değerlendirildi. Ereksiyon kaliteleri intrakavernozal papaverin enjeksiyonu ile belirlendi. Bu değerlendirmeler sonrasında organik erektil işlev bozukluğu tanısı konulan 15 olgu çalışma grubunu oluşturdu. Hastalardan biyopsi için onay alındı. 11 olgudan Tru-cut biyopsi iğnesi ile lokal anestezi altında biyopsi alınırken, 4 olgudan da çeşitli nedenlerle yapılan operasyon esnasında eksizyonel biyopsi alındı. Kontrol grubu, çeşitli nedenlerle kliniğimizde penis operasyonu geçiren, erektil işlev bozukluğu bildirmeyen ve erektil işlev bozukluğu risk faktörlerinden birden fazlasını birarada bulundurmayan 7 olgudan oluşturuldu. Bu gruptaki tüm olgulardan operasyon esnasında eksizyonel biyopsi alındı. Alınan örnekler genel yapı açısından Haemotoxylin-Eosin ve Masson trichrome ile kantitatif değerlendirme amacıyla da anti-actin ile immünohistokimyasal olarak boyandı. Örnekler ışık mikroskobu altında değerlendirildi. Düz kas hücre oranları nokta sayım cetveli kullanılarak belirlendi. Hasta ve kontrol grubunda elde edilen düz kas oranlarının istatistiksel değerlendirmesinde Mann-Withney U testi kullanıldı. Çalışma grubunda yer alan olguların intrakavernozal ajana verdikleri cevap derecesi, EİUD skoru ve kavernozal düz kas oranı arasındaki bağlantı Pearson korelasyon analizi ile değerlendirildi. Çalışma grubundaki hastaların yaş ortalaması 52,4 ± 17,89, kontrol grubunu oluşturan hastaların yaş ortalaması ise 26,71 ± 9,67 idi. Haemotoxylin-Eosin ve Masson trichrome ile boyanan preparatların değerlendirilmesinde, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, düz kas içeriğinde azalma ve kollajen bağ dokusunda artma dikkati çekti. İmmünohistokimyasal olarak anti-actin ile boyanmiş kesitlerde nokta sayım cetveli kullanılarak yapılan kantitatif değerlendirmede, hasta grubunda düz kas hücresi oranları ortalama % 29,97 +_ 6,49 iken kontrol grubunda ortalama % 46,07+ 3,42 olarak saptandı. Hasta ve kontrol gruplarında elde edilen düz kas hücre oranları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık vardı (p0,05). Organik erektil işlev bozukluğu olan olguların kavernozal dokularında hem kalitatif hem de kantitatif değişiklikler olmaktadır. Işık mikroskobuyla saptanan en belirgin değişiklik düz kas hücre oranlarında anlamlı ölçüde azalmadır. Çalışmamızda erektil işlev bozukluğuna yol açan organik nedenlerin her biri için spesifik birer bulgu saptanmadı. Erektil işlev bozukluğuna yol açan farklı etyolojik faktörler kavernozal dokuda benzer değişiklikler oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The Role of Cavernous Biopsy in the Evaluation of Erectile Dysfunction Penile erection is a complicated phenomenon in which hormonal, neurogenic, psychiatric and local factors take place. The most important structure in this phenomenon is cavernous tissue. Fallowing routine history, the patient with the complaint of erectile dysfunction underwent physical and laboratory examination. The erectile function of the patients was evaluated according to the questions at the International Index of Erectile Function (IIEF). Erection quality was determined by intracavernous papaverine injection. At the end of this investigation, 15 cases with organic erectile dysfunction were included in the study. Informed consent was obtained from each patient after explaining the biopsy procedure. Biopsy was obtained from 11 patients under local anesthesia with Tru-cut biopsy needle. Excisional biopsy was performed in 4 patients during operation due to different causes. Seven cases without erectile complaints, who reported not more than 1 risk factor of erectile dysfunction but underwent penile surgery because of other causes, served as controls. Excisonal biopsy was obtained from these patients during the operation. The samples obtained were stained with Haematoxylin-Eosin and Masson trichrome for general purpose and with immunohistochemical stain, anti-actin for the quantitative assessment. The samples were examined under light microscope. Smooth muscle cell ratio was determined by point count scale. Mann-Whitney U test was used for the statistical evaluation of smooth muscle cell ratios obtained from the patients and the controls. Pearson correlation analysis was performed to see the relation of response degree to the intracavernous agent, IIEF score and cavernous smooth muscle ratio. The mean age was 52.4 ± 17.89 in the patient group and 26.71 ± 9.67 in the control. In the assessment of the slights stained with Haematoxyline-Eosin and Masson trichrome, decrease in smooth muscle cell content and increase in collagen connective tissue was observed. In the quantitative assessment of anti-actin stained slights using point count scale, mean smooth muscle cell ratio was found to be 29.97 + 6.49% in the patient group and 46,07 ± 3,42% in the control group. The difference between the smooth muscle cell ratios of the patients and those of the controls was significant (p>0.05). While there was significant correlation between penile response obtained after intracavernous injection andIIEF scores (p< 0.05), smooth muscle cell ratio was not correlated to either intracavernous injection response or IIEF score (p> 0.05). There were both qualitative and quantitative changes in the cavernous tissues of cases with organic erectile dysfunction. The most important difference found in the light microscope was the decrease of the smooth muscle cell count. No specific changes related to the etiologic cause of erectile dysfunction were observed. The factors that cause erectile dysfunction form similar disturbances in the cavernous tissue.