Böbrek transplantasyonuna canlı vericilerin etkisi
- Tez No: 132439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
33 ÖZET Son dönem böbrek yetmezliğinin (SDBY) seçkin bir tedavisi olan böbrek transplantasyonunda doku uyumu, anti-HLA antikor, akut rejeksiyon gibi immünolojik olan ve alıcının ve vericinin özellikleri ile transplantasyon sonrası komplikasyonlar allogreftin sağkalımın etkiler. Böbrek transplantasyonu SDBY'deki tedavilerin en küratif lamdır. Bu çalışmada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi ABD CTF Transplantasyon ünitesinde canlı vericilerden böbrek transplantasyonu yapılan 185 alıcının canlı vericilerine ait etmenlerin (yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi) akut rejeksiyon, post-transplant komplikasyonlara, allograft sağkalımına, kronik allogreft nefropatisine (KAN) ve mortaliteye etkisini araştırdık. Hastalarımızın demografik sonuçları şöyleydi: (Verici / Alıcı).ortalama yaş: 28,9 / 48 ; VKİ : 22 / 27, cinsiyet dağılımı ( E - K ) : 142-43 / 69-116 idi. Akut rejeksiyon atağı : %41, hipertansiyon : %84, KAN : % 36,2 olarak görülmüştü. Verici yaşının artması ( 55 yaş üzeri ) ile hem allogreft fonsiyonunda hem de sağkalımda azalmaya neden olmaktaydı. Kadın vericilerden böbrek alan erkeklerin allogreft fonksiyonları daha kötü idi. Ancak verici cinsiyeti ile akut rejeksiyon ve KAN arasında ilişki kuralamadı. Vericiye ait özelliklerin mortaliteye doğrudan etkisi saptanamadı. Böbrek transplantasyonunda amaç daha uzun hasta ve greft sağkalımı sağlamaktır. Alıcıya ait etmenler yanında verici özelliklerinin de önemli olduğu bilinmektedir. Yaşlı vericilerin ve kadın vericilerin iyi bir greft sağkalımı için engelleyici olabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
34 SUMMARY The treatment of choice in end stage renal failure (ESRF) is transplantation and the survival of allogreft is largely determined by several immunolojical characteristics, donor's and recipient's features such as tissue antigens match,anti HLA antibodies and acute rejection. In this study,we aimed to investigate the effect of donor factors (age, sex, body mass index, obesity,...) on allograft survival, mortality, acute rejection and on the development of chronic allograft nephropathy (CAN) in our live donor population of 185 patients followed in Cerrahpaşa Medical Faculty Surgery department.Transplantation Unit. Demographic features were as follows: (donor/recipient); mean age: 28.9 / 48 years; BMI: 22/ 27 kg/m2, sex (M-F): 142-43/ 69-116. The rate of acute rejection: 41%, hypertension: 84%, CAN: 36.2%. Elder age (>55 years) results in both decreases in graft function and survival. Allograft function of male recipients who received from female donors were poorer. Howewer the sex of donor did not correlate with acute rejection and CAN.Characteristics of the recipient did not have a direct effection on the mortality, in conclusion,an advanced age or female sex for donors could be favorable factors for graft survival. The main aim of renal transplantation is to maintain an improved survival for both graft and the patient. Beside the characteristics of donor.those of the recipient are believed to be important.