Çeşitli infertilite patolojilerinde sitokinlerin yeri
  1. Tez No: 132450
  2. Yazar: MEHMET NURİ BODAKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ORHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
I. ÖZET Sitokinler değişik hücrelerden salgılanan çözünür polipeptid ve glikoprotein yapısında immünregii,ülatör maddeler olup, intersellüler iletişimde önemli rol oynarlar. Enfeksiyon ve inflamasyonun önemli mediatörü olan bu moleküllerin, erkek infertilite etyolojisinde rol oynayabilecek ve bu gibi patolojilerin tanısında kullanılabilecekleri bildirilmektedir. Bu çalışmada farklı infertilite patolojilerinde sitokinlerin yeri ve subklinik genital sistem inflamasyon ve enfeksiyonundaki önemini belirlemek amacıyla seminal plazmada interlökin-lB (İL), IL-2, IL-4, IL-6, IL-8 ve tümör nekrotizan faktör alfa (TNF-a) araştırıldı. Çalışmaya rutin değerlendirmelerinde Oligoasthenospermi (OAS) saptanan ve aynı zamanda lökositospermisi olan 10 hasta, OAS'si olan ancak lökositospermisi bulunmayan Mixed Antiglobulin Reaksiyon (MAR) testi pozitif olan ve negatif olan 10' ar hasta, ayrıca varikosel tanısı konan ve OAS saptanan 10 hasta alındı. Ayrıca fertilite değerlendirmeleri normal olan 10 gönüllü kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi, immünolojik infertilite tanısı MAR testi ile lökositospenni tanısı ise peroksidaz metoduyla konuldu. Varikosel tanısı fizik muayne ve Doppler ultrasonografi ile konuldu.
Özet (Çeviri)
II. ABSTRACT Cytokines, articles that are secreted from cells and immunoregulatory constructed as soluble polipeptid and glikoprotein, are effective on intercelluler comminication. It is notified that these molecules which are an important mediator of infection and inflamation can be effective on male infertility etiology and can be used to find out such pathologies. In this study interieukin(IL) in seminal plasma IL- 10, BL-2, IL-4, IL-6, IL-8 and tumor necrosis factor alpha (TNF-a) was searched to determine the place of cytokines in different infertility pathologies and subclinical genital tract inflamation and its importance in infection. In mis study, a group of infertile ten patients which has got Oligoasthenospermia (OAS) and also leukocytospermia were examined. At the same time other ten patients who have got OAS but not leukocytospermia, and ten patients whose teste of Mixed Antiglobulin Reaction (MAR) are positive and negative, and another infertile ten patients' group which has got varicocel and OAS were also examined in this routine valuation. In addition, a control group of ten voluntaries whose fertile valuations are normal included to this study. The diagnosis of immunologic infertility was diagnosed with the test of MAR and diagnosis of leukocytospermia with the method of Peroxdase. Varicocele was diagnosed by physical examination and Doppler ultrasonography.