Fakoviskokanalostomide silikon implant kullanımının cerrahi başarı üzerine etkisi
The effect of silicon implantation on surgical success of phacoviscocanalostomy
  1. Tez No: 132465
  2. Yazar: TOLGA UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY ÇINGIL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Medikal tedaviye cevap vermediği için cerrahi girişim gereken glokom hastalarında, mevcut komplikasyonların daha az olması nedeniyle son yıllarda artan oranda viskokanalostomi uygulanmaktadır. Çalışmamızda rastgele seçilen 16 hastanın 20 gözüne, Molteno glokom implantının tüpü 2,5 mm uzunluğunda, uçları oblik olarak kesilerek skleral yatağa sütüre edildi. 45 hastanın 56 gözüne ise implant kullanılmadan fakoviskokanalostomi yapıldı. îki grup arasında bleb morfolojisi ve cerrahi başarı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Göz içi basınç ortalamaları açısından bir, üç ve altıncı aylarda istatistiksel olarak anlamlı fark yok iken, implantlı grupta birinci hafta ve dokuzuncu ayda GİB'nın implantsız gruba göre daha düşük olduğu saptandı. Peroperatuar ve postoperatuar komplikasyonlar açısından iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Hastalar sadece GİB takibi ile değil, görme alam ölçümleri ile de değerlendirildi. Görme alanlarında progresyon saptanan hastaların GİB'nın tüm kontrollerde 16 mmHg'nin altında olduğu saptandı. Gonyoskopik muayene ile trabekülodesmetik membran değerlendirildi. Mikroperforasyon olan hastaların hiçbirinde periferik anteriyor sinesi (PAS) saptanmazken, makroperforasyon gelişen sekiz gözün dördünde minimal PAS saptandı. Her iki grupta da makroperforasyon ve mikroperforasyon gelişen gözlerle, peroperatuar komplikasyon oluşmayan gözler arasında GİB açısından fark saptamadık. Postoperatif implantsız grupta %5.4, implantlı grupta %5 hipotoni saptadık. Tam başarıyı sonuçların istatistiksel olarak değerlendirilebildiği dokuzuncu ayda implantsız grupta %90.9, implantlı grupta %100 saptadık. Görme keskinliği ve postoperatif ilaç kullanımı açısından iki grup arasında fark saptamadık. Çalışmada skleral havuzda fibrozisi azaltacağı düşünülerek kullanılan silikon implantın, cerrahi basan üzerinde implant kullanılmayan hastalara göre anlamlı farklılığa yol açmadığı kanaatine varılmıştır. 57
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the recent years increasing number of patients undergo viscocanalostomy because of the lower rates of complications that who needs glaucoma surgery because of resistant to medical theraphy. Molteno tubes were cut 2.5 mm length, having the both ends oblique and were implanted to scleral bed in the 20 eyes of randomized 16 patients. No difference was found between the two groups according to the bleb morphology. Morever there was no stastistically significant difference between the two groups for intraoculer pressure (IOP), surgical success, peroperation and postoperation complications. But in the first week and the ninth month IOP was lower in the implanted group. Patients were evaluated not only with IOP but also with visual field measurements. It was seen that IOP was lower than 16 mmHg at the follow up in the group which had progression in the visual field measurements. Trabeculo-Descemetic membrane was assesed by gonioscopy. While there was no peripheric anterior synechia (PAS) in the group with microperforation, minimal PAS was found in the four of eight eyes of the patients with macroperforation. There was no IOP difference between the group without peroperation complication and the group with microperforation and macroperforation Postoperation hypotonia was detected in %5,4 of non-implanted group and %5 of implanted group. Full success was found %90,9 in the non-implanted group and % 100 in the implanted group in the ninth month in which the results could be assessed statistically. There was no difference in the visual acuity and postoperation medication between the two groups As a result, it is concluded that the silicon implant which was thought to decrease the fibrozis in the scleral bed, has no significant effect on surgical success İn comparison with the non-implanted group. 58