1500 gr altı doğan ve prematüre retinopatisi oluşmayan bebeklerde refraksiyon gelişiminin değerlendirilmesi
To evaluate development of refraction on patients who was born under 1500 gr without ROP
- Tez No: 132466
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET H. ERGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Çalışmamızda, 1500gr altı doğan bebeklerin refraksiyon gelişimlerini değerlendirmeyi ve bu bebeklerde ambliyojenik faktörler saptanması durumunda, önlem almayı amaçladık. Bebekler, düzeltilmiş yaşlarına göre sıfırına, altıncı, 12. ve 24. aylarında değerlendirildi. Bağımsız faktörlerin kırma kusurları üzerine etkileri çoklu regresyon analizi ile değerlendirildi. Bu sonuçlara göre grup 1 ve kontrol grubu, belirtilen aylarda ki kare testi ile karşılaştırıldı. Çalışmanın sonucunda, bu iki grup arasında hipermetropi, astigmatizma ve anizometropi değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmasada, bu oranların 24 ay boyunca olan değişim eğrileri arasında rakamsal farklar olduğu görüldü. Miyopi oranlarına bakıldığında 12. ve 24. aylardaki değerler arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark saptandı. Bağımsız değişkenlerden çoğul gebeliğin, nörolojik hastalıkların ve oksijen almış olmalarının miyop üzerine olan etkileri istatiksel olarak anlamlı bulundu. Kayma oranlarına da bakıldığında 24 ay boyunca grup 1 de saptanan artış, 24. ayda kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı bulundu. Çoklu regresyon analizinde kaymaya, surfaktan alımının, mekanik ventilasyonun, nörolojik hastalıkların ve düşük doğum ağırlığının etkileri, istatiksel olarak anlamlı bulundu. Sonuç olarak düşük doğum ağırlıklı doğan bebeklerin kontrol grubuna göre, miyopi, kayma, hipermetropi.astigmatizma ve anizometropi oranlarında belirgin farklar saptandı. Özellikle yaş ilerledikçe bu farkların belirginleştiği görüldü. Düşük doğum ağırlıklı bebeklerde, ilk 12 ayda refraktif bozukluklar açısından, olgu sayısında sürekli artış olsa da bu değerler ambliyojenik olma sınırını aşmamışlardır. Düşük doğum ağırlıklı bebeklerde 12. ay ile 24. ay arasında hem refraktif bozukluk dereceleri hem de olgu sayısı arasında artış saptandı. Bu sebeple düşük doğum ağırlıklı bebeklerin ilk muayenelerinin 12. ayda, ikinci muayenelerinin 24. ayda yapılmasını uygun buluyoruz. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of our study was to evaluate the refractive development in the babies with birth weight lower than 1500g and to set prevention programs if the amblyogenic factors were found. Babies were evaluated in the 0,6,12 and 24th months according to the corrected ages. The effects of independent factors on the refractive errors were analyzed by multiple logistic regression. According to the results, group 1 and the control group were compared by chi-square in the mentioned months. There wasn't any statistically significant difference between the two groups according to hypermetropia, astigmatism and anizometropia. Howewer, there were some numeral differences during 24 months. There was also statistically significant difference between the myopia rates in the 12th and 24th months. The effect of multiple pregnancy, neurologic disorders and o2 therapy on myopia was found statistically significant. The deviation rate difference between two groups in the 24th month was identified as statistically significant. In the multiple logistic regression analyze, the effect of surfactan therapy, mechanic ventilation, neurologic disorders and low birth weight was found statistically significant. As a conclusion, the myopia, deviation, hypermetropia, astigmatism and anizometropia rates in the low birth weight group were significantly higher than the control group and this difference became more obvious as the age increase in the low birth weight babies, althought there was an increase in the cases of refractive errors in the first 12 months, these values were not beyond the amblyogenic border. There were marked differences both in the refractive error Iveş and number of cases between the 12th and 24th months in the low birth weight babies. Because of this reason, we recommend the low birth weight babies to have the first evaluation at 12th months, and the second evaluation at 24th months. 53