Çocuklarda teller görme kartları ile görme eksikliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of visual acuity in children with teller acuity curds
- Tez No: 132464
 - Danışmanlar: PROF. DR. A. TÜLİN BERK
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Çalışmada, 43 öpere konjenital katarakt, 38 şaşılık, 33 Down sendromu ve 16 ptozis olgusunun Teller görme kartları ve kooperasyon durumlarına göre E eşeli veya CSM yöntemi ile görme keskinlikleri değerlendirildi. Öpere konjenital katarakt olgularında, Teller görme kartları ile ölçüm süresi, şaşılık ve ptozis olgularına göre daha uzun bulundu ve afakik gözlüklerin değerlendirmeyi zorlaştırdığı görüldü. CSM yöntemi ve E eşeli ile Teller görme kartları sonuçları arasında ambliyopi tanısı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. (p>0.05) Bu gruptaki çocukların görme keskinliklerinin normal popülasyona göre daha düşük olduğu, operasyon sonrası afakik tashih ve kapama tedavisinin görme düzeyinde belirgin artışa sebep olmakla birlikte başlangıçta ambliyop olan gözlerin son kontrollerde ambliyopi sınırları içinde kaldığı gözlendi. Şaşılık ve ptozis olgularında, Teller görme kartları ile ölçümler oldukça hızlı ve güvenilir şekilde yapıldı. Ambiliyopi tanısı açısından, E eşeli ve CSM yöntemi ile arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. (p>0.05) Down sendromlu çocuklarda, 7e//er görme kartları ile ölçümler daha zor ve zaman alıcı oldu, ancak yine de güvenilir kantitatif sonuçlar elde edildi. Kooperasyon durumuna göre, E eşeli veya CSM yöntemi ile elde edilen sonuçlar ile karşılaştırıldığında, ambliyopi tanısı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. (p>0.05) Literatürdeki ve çalışmamızdaki bulgular birlikte değerlendirildiğinde, sübjektif kararın önemli olması sebebiyle gözlemciler arası farklar olabilmesine rağmen hem normal çocuklarda, hem oküler patoloji varlığında hem de mental retardasyon durumlarında Teller görme kartlarının görme keskinliğinin kantitatif değerlendirilmesi ve hasta takibi açısından klinisyene yardımcı kullanımı kolay ve hızlı bir yöntem olduğuna karar verdik.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF VISUAL ACUITY IN CHILDREN WITH TELLER ACUITY CARDS In this study, visual acuities of 43 operated congenital cataract, 38 strabismus, 33 Down's syndrome, 16 ptosis patients were evaluated by using the Teller acuity cards and according their status of cooperation by CSM method or Snellen E chart. Evaluation of our findings revealed that time period required for congenital cataract patients was longer than than strabismus and ptosis patients to get a Teller acuity card result. Aphakic spectacle lenses proved another difficulty for evaluation of these patients. There was no statistically significant difference between the findings of CSM method/Snellen E chart and Teller acuity cards regarding the diagnosis of amblyopia.(p>0.05) Visual acuities in this group of children were lower when compared to normal age-matched children. Postoperative aphakic correction and occlusion therapy resulted in increase of visual acuities but many of those eyes which were amblyopic initially were stili amblyopic at later visits. Assessment of visual acuity by Teller acuity cards was accomplished quite quickly and reliably in strabismus and ptosis cases. No statistically significant difference for the diagnosis of amblyopia was observed between CSM method/Snellen E chart and Teller acuity card results.(p>0.05) It was more difficult and time-consuming to take Teller acuity card measurements in cases of Down's syndrome but reliable quantitative results were taken. According to cooperation status of children, results available from CSM method or Snellen E chart showed no statistically significant difference from those of Teller acuity cards considering the diagnosis of amblyopia (p>0.05). Results presented in the literature and our findings in this study, leads us to the decision that Teller acuity cards are an easily-applied and practical fast method of quantitative visual acuity assessment and patient follow-up in normal children, in patients with ocular pathology and in mentally handicapped children despite interobserver differences in results owing to the subjective decision of the observer.