Katarakt ameliyatlarında kullanılan farklı heptik yapılı akrilik göz içi lenslerinin postoperatif dönemde arka kapsül kesifliğini önlemedeki rolü
The effects of the different kind of hoptik design acrylic IDL's used in cataract surgery on the posterior capsule opacification development postoperatively
- Tez No: 132475
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAMDİ BİLGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
VII. ÖZET Katarakt Ameliyatlarında Kullanılan Farklı Haptik Yapılı Akrilik Göz İçi Lenslerinin Postoperatif Dönemde Arka Kapsül Kesifliğini Önlemedeki Rolü Günümüz katarakt cerrahisinin amacı, en kaliteli görmenin hızlı bir şekilde sağlanmasıdır. Görme kalitesini etkileyen başlıca faktörler arka kapsül kesifleşmesi ve GÎL malpozisyonlarıdır. Bunların gelişmesinde hastaya, cerrahi tekniğe, kullanılan GİL'ne ait çeşitli faktörler rol oynayabilir. Bu çalışmada, optik materyalleri ve yapılan aynı ama haptik materyal ve dizaynı farklı olan iki hidrofobik akrilik GİL'inin arka kapsül kesifliği oluşturma etkisi incelendi. Tümü senil katarakt nedeniyle öpere edilen olguların ortalama takip süresi 1 1±2.3 aydı. Tek parçalı ve 3 -parçalı akrilik hidrofobik GÎL de arka kapsül kesifliği yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı.Ancak tek parçalı hidrofobik akrilik GÎL de haptik optik birleşim yerinde minimal kesiftik olması dikkat çekiciydi.Burada meydana gelen kesafetin haptik yapısının materyalinden değilde materyalin kaim olmasından kaynaklığı düşünülmektedir. Komplikasyonsuz katarakt cerrahisi sonrasında 18 ay sonunda hiçbir olguda arka kapsül kesafeti nedeniyle Nd: YAG laser arka kapsülotomi uygulanmamıştır. Katarakt cerrahisi sonrasında arka kapsül kesafeti sık rastlanan komplikasyon olup tüm çabalar bunu minimalize etme yönündedir. Yeni jenerasyon GÎL' i olan tek parçalı hidrofobik akriliklerde de kapsül kesafeti görülmektedir. Kesafetin haptik birleşimine yalan olması yeni haptik dizaynlarının olması gerektiği fikrini ortaya çıkarabilir. 42
Özet (Çeviri)
Vin. SUMMARY The effects of the different kind of haptik design acrylic IOL's used in cataract surgery on the posterior capsule opacification development postoperatively. The aim of current cataract surgery is to provide a fast restoration of better visual acuity.The main factors which are responsible for decreased visual acuity are posterior capsule opacification and IOL malpositions.There are several factors responsible for these problems suchs as patient, surgical technique and the IOL used. In this study two hydrophobic acrylic IOL that are similar in the optic material and structure but are different in the haptic material and design were compared for the potential effect on posterior capsule opacification. The mean follow-up period of patients operated for the senile cataract werel 1 ± 2.3 months.There were no statistically significant changes for posterior capsule opacification development by both single piece and 3 -piece acrylic hydrophobic IOL's.But it was pointed out that there was a minimal opacification on the haptic-optic junction of single piece hydrophobic acrylic IOL.The reason for this opacification is thought to be from the thickness of the material not from the material itself. After 18 months following uncomplicated cataract surgery, none of the cases were required Nd: YAG laser posterior capsulotomy for the posterior capsul opacification. The posterior capsul opacification development after cataract surgery is a frequent complication and many efforts were tried to prevent or rriinimalize this.lt was also a problem seen with the patients implanted with the new generation single piece hydrophobic acrylic IOL's. It is concluded that the new haptic designs should be investigated because of the adjacency of opacity to the haptic junction. 43