Üveitli olgularda sitokin protilinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 132476
  2. Yazar: VOLKAN HÜRMERİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
VI-ÖZET Üveit vakalarının çoğunluğunun muhtemel otoimmün kökenli olup, halen tam olarak açıklanamamış çeşitli immünolojik bozukluklar nedeniyle ortaya düşünülmektedir. Çalışmamızda üveitli hastaların serumlarındaki sitokin seviyelerinin tespiti planlanmıştır. Bu amaçla Th1 hücrelerden salınan İL-2 ve iFNy, Th2 hücrelerinden salınan İL-4 ve İL-10, endotel hücrelerinden salınan İL-8 ile monosit, makrofaj, nötrofilerden salınan TNFa düzeyleri araştırılmıştır. Aktif üveit tanısı konulan 41 hasta, remisyonda olduğu tespit edilen 20 hasta ve 18 kontrol olgusu çalışma kapsamına alındı. Enfeksiyöz etyolojisi olan, oküler cerrahi müdahale yada travma geçirmiş, sistemik herhangi bir enfeksiyonu bulunmayan ve hamile hastalar çalışma kapsamına alınmadı. Hasta grubu üveit aktivitesi, etyoloji ve klinik özelliklere dayanılarak üç ayrı şekilde değerlendirildi. İlk değerlendirme de hastalar aktif ve inaktif üveitler olmak üzere iki gruba ayrıldı. İkinci değerlendirme etyolojilerine göre Behçet üveit ve Behçet harici üveitler arasında yapıldı. Üçüncü değerlendirmede aktif üveit bulunan hastalar tutulan göz sayısı, hastalık süresi, atak sıklığı, görme kaybı seviyesi, üveit lokalizasyonu, hücresel enflamasyon seviyesi ve sistemik hastalık aktivitesiyle olan ilişkisine göre değerlendirildi. Çalışmamızda üveit aktivitesi ile serum İL-2, İL-4, İL-10 İFNy ve TNFa seviyeleri arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Tüm aktif üveitli hasta gruplarında serum lL-8 seviyesi yüksek bulunmuştur. Sistemik hastalık aktivitesi bulunan aktif üveitli olgular ile serum İL-4 seviyesi arasında negatif korelasyon bulunmuştur. Ağır görme kaybı olan aktif üveitlilerde serum TNFa seviyesi yüksek bulunmuştur. Tek göz tutulumu olan üveitlerde serum İL-10 seviyesi daha yüksek bulunmuştur. Çalışmamızda aktif üveitli olgularda sistemik hastalık aktivitesi ile birlikte TH1 ağırlıklı bağışıklık yanıtının oluştuğu, serum İL-8 seviyesinin aktivite belirteci olarak kullanılabileceğini, TNFa seviyesinin ise prognozun belirlenmesinde kullanılabileceğini göstermektedir. 41
Özet (Çeviri)
VII-İNGİLİZCE ÖZET It is belived that uveitis has an underlying immune etiology yet has been poorly defined. In our study we wanted to determine serum cytokine levels in uveitis patients. For this purpose we studied IL-2 and IFNy produced by T Helper (TH)1 cells, IL-4 and IL-10 produced by TH2 cells, IL-8 that're produced by endothelial cells and TNFa that're produced by monocyte and macrophages. 41 active uveitis patients, 20 inactive uveitis patients and 18 control subjects are included in our study. The patients having systemic or ocular infections, history of ocular surgery or trauma and pregnant patients are excluded from our study. The patients were analysed in three different ways. In the first evaluation all patients were divided according to their uveitis activity. In the second evaluation patients were divided according to their etiology as Behcet's Disease group and Non- Behçet Disease grup. In the third evaluation the patients were analysed according to their clinical properties (effected eye number, disease period, number of recurrences, vision loss, uveitis localisation, cellular activity in tne anterior chamber, systemic diease activity). We didn't find any statistically significant relationship between serum IL-2, IL-4, IL-10, IFNy and TNFa levels and uveitis activity. In all active uveitis groups serum IL- 8 level is found to be significantly increased with respect to inactive and control groups. We found negative correlation between serum IL-4 levels and systemic activity and positive corelation between serum TNFa levels and vision loss in uveitis patients. Serum IL-10 levels are increased in uveitis patients effecting only one eye. As a conclusion we found that there is TH1 immune response in active uveitis patients with systemic disease activity. Also we found that IL-8 can be used as an activity marker and TNF a can be used as a prognostic indicator in uveitis patients. 42