Septik hastalarda T3, T4 TSH ve kan kalsiyum seviyeleri
- Tez No: 132506
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
VII. ÖZET GATA Eğitim Hastanesi Genel Cerrahi ve Beyin Cerrahisi Kliniklerinin YBÜ'lerinde Ekim 2002 - Haziran 2003 tarihleri arasında anamnez, fizik muayene, gerekli biyokimyasal (tam kan sayımı, tam idrar tetkiki, rutin biyokimya tetkiki, kan gazlan) ve mikrobiyolojik (kan, idrar, yara, dren, kateter, apse, balgam, safra, beyin omurilik sıvısı kültürleri) tetkikleri sonucu sepsis tanısı konulan, yaş dağılımı 21-86 arasında olan 4 kadın (% 27), 11 erkek (%73) toplam 15 hasta çalışma kapsamına alındı. GATA Eğitim Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde yatmakta olan, sepsis kriterleri ve aktif infeksiyon odağı olmayan, yaş dağılımı 20-77 arasında olan 4 kadın (% 27), 11 erkek (%73) toplam 15 hasta kontrol grubu olarak seçildi. Çalışma septik hastalarda serum T3, T4, TSH ve kan kalsiyum seviyelerinin seyrini tanımak amacıyla yapıldı. Çalışma grubunda l.gün tiroid hormonları ve kalsiyum seviyeleri incelendiğinde, serum T3, TSH ve kalsiyum değerlerinin kontrol grubuna göre önemli düşük olduğu saptandı. Serum T4 seviyesinde belirgin bir değişiklik saptanmadı. 5. gün ise serum T3, T4, TSH ve kalsiyum değerlerinin kontrol grubuna göre önemli düşük olduğu saptandı. Çalışma grubundaki yaşayan ve ölen hastalarda tiroid hormonlarının seviyeleri farklı sonuçlar göstermekteydi. Ölen hastalarda serum T3 ve T4 seviyelerinin, yaşayan hastalara göre önemli düşük olduğu saptandı. Ölen hastalarda serum TSH ve kalsiyum değerlerinde, yaşayan hastalara göre önemli değişiklik saptanmadı. Çalışma grubundaki hastaların APACHE II skorları değerlendirildiğinde, skoru < 24 olan hastalarda mortalite hızı %63.6, > 24 olanlarda %75 olarak bulundu. Aradaki fark istatistiksel olarak önemli bulunmadı. Bu durum hasta sayısının azlığı ile ilgili olabilir. APACHE II skoru 24 olanlara göre istatistiksel olarak önemli derecede yüksek bulundu. Biz septik hastalarda serum tiroid hormonlarının seviyelerinin prognostik bir gösterge olduğunu düşünmekle beraber, bu sonucun daha geniş kapsamlı ve kontrollü araştırmalarla desteklenmesi gerektiği düşüncesindeyiz. 51
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY This study includes totally 15 patients admitted in either surgical or neurosurgical intensive care units at Gülhane Military Medical Academy (GMMA) between November 2002 and June 2003 with the diagnosis of sepsis according to the history, physical exam and the required biochemical and microbiological tests. Of those, four were female, the mean age was 57.3 ± 21.1 years old ranging between 21 and 86. Another fifteen patients without an active infection and clinical or laboratory signs of sepsis were chosen as control group among the patients in the department of general surgery at GMMA. This study has been performed in order to understand the course of the levels of T3, T4, TSH and serum calcium in critically ill patients with sepsis. Comparing the levels of thyroid hormones and serum calcium, the levels of T3, TSH and serum calcium were significantly lower than the control group (p < 0.05), while there was no difference in the levels of T4 (p > 0.05) on day 1. The levels of T3, T4, TSH and serum calcium of the study group were significantly lower than the control group on day 5 (p < 0.05). Comparing the ceased and alive patients in the study group, the levels of thyroid hormone were different. The levels of T3 and T4 in the ceased ones were significantly lower than the alive patients (p < 0.05). On contrary, the levels of TSH and serum calcium were not significantly different in the ceased patients (p > 0.05). Comparing the APACHE II scores in the study group, mortality rate was 63,6 % and 75 % in patients having APACHE II score < 24 and > 24, respectively. The difference between these subgroups was not statistically significant, probably due to limited number of patients. The survival rates were found significantly higher in patients with APACHE II scores < 24 than patients with APACHE II > 24. Although we conclude that the levels of thyrod hormones in serum of the patients with sepsis were prognostic, these findings should be supported by novel large study series with controls. 52