Kolon anastomaz iyileşmesine preoperatif ve postoperatif hiperbarik oksijen tedavisinin etkisi
  1. Tez No: 132505
  2. Yazar: ERKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
VI- ÖZET Kolon anastomoz kaçakları, kolorektal cerrahide mortalite ve morbiditeyi arttıran ciddi bir postoperatif komplikasy ondur. Doku iskemisi, anastomotik yara iyileşmesini bozan faktörler içerisinde en önemlisidir. Hiperbarik oksijen (HBO) tedavisi ile elde edilen artmış basınç ve hiperoksi ile yetersiz doku oksijenasyonu önlenebilmektedir. Çalışmamızın amacı normal ve iskemik kolon anastomozu yapılan ratlarda, preoperatif ve postoperatif HBO'tedavisi uygulamasının anastomotik yara iyileşmesi üzerine etkilerini araştırmaktır. Ağırlıkları 180-240 gr. arasında değişen 80 erkek Wistar-Albino rat 8 eşit gruba bölünmüş, tüm gruplara peritoneal refleksiyondan 3 cm proksimalde, 1 cm'lik inen kolon segmenti rezeksiyonunu takiben 6/0 prolenle tek kat içe dönük anastomoz uygulanmıştır. Grup 2,4,6 ve 8'e anastomoz hattının 2 cm proksimal ve distalindeki mezokolon bağlanarak iskemi uygulanmış, Grup 1 ve 2'ye HBO uygulanmamıştır. Grup 3 ve 4'e preoperatif, Grup 5 ve 6'ya postoperatif, Grup 7 ve 8'e hem preoperatif hem de postoperatif HBO verilmiş, HBO tedavisi, preoperatif dönemde 2 gün, postoperatif dönemde 4 gün süre ile günde iki kez, 90 dakika 2.8 ATA basınç ile uygulanmıştır. Tüm gruplarda postoperatif 5nci gün relaparotomi yapılarak yapışıklıklar giderilmeden insitu patlama basıncı ölçülmüş, sonrasında anastomoz hattından 2 cm' lik kolon segmenti çıkarılarak yarısı histopatolojik değerlendirme için %10'luk formolde, yarısı da hidroksiprolin ölçümü için -80 C0' de saklanmıştır. Kontrol grupları ile karşılaştırıldığında, doku hidroksiprolin düzeyleri, normal ve iskemik anastomoz uygulanan gruplarda, HBO uygulanmayan gruplara göre yüksek olarak saptanmıştır. Grup 1 ve 7 ile (p=0,041), Grup 2 ve 8 arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,021). Ortalama patlama basıncı değerleri, preoperatif HBO uygulanan iskemik anastomoz grubunda en düşük, preoperatif ve postoperatif HBO uygulanan normal anastomoz grubunda en yüksek olarak saptanmıştır. Gruplar arası farklılık incelendiğinde normal anastomoz uygulanan gruplarda istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmazken, iskemik anastomoz uygulanan gruplar arasında sırasıyla, grup 2 ve 8 (p=0,002), grup 4 ve 8 (p=0,003), grup 6 ve 8 (p=0,010) arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu saptanmış, gruplar arası histopatolojik değerlendirmeler anlamlı bulunmamıştır. Yeterli doku oksijenasyonu, yara ve anastomoz iyileşmesi için esansiyel bir faktördür. HBO tedavisi, normal ve iskemik kolon anastomozu uygulanan ratlarda anastomoz iyileşmesinin biyokimyasal ve mekanik parametreleri üzerinde de olumlu etki göstermektedir. Bu etki, iskemik anastomoz öncesi ve sonrası uygulanan kombine HBO tedavisi ile daha belirgin olarak izlenmektedir. 53
Özet (Çeviri)
VII-SUMMARY Leakages from colonic anastomoses, is a major postoperative complication causing increased mortality and morbidity. Tissue ischemia is the one of the most important factors that disturbs the anastomotic healing. It is possible to reverse inadequate tissue oxygenation by using increased pressure and hyperoxia, which are obtained from hyperbaric oxygen (HBO) treatment. The purpose of our study is to investigate the effects of preoperative and postoperative HBO treatment on normal and ischemic colon anastomotic healing in the rat model. 80 male Wistar- Albino rats, weighing between 180-240 grams, were divided into 8 equal groups. A 1 cm segment of left colon was resected 3 cm proximal to the peritoneal reflection in all groups and one layer anastomosis was perforemed with inverting 6/0 polypropylene sutures. In order to establish ischemic colon anastomosis in groups 2, 4, 6 and 8, the mesocolon between 2 cm proximal and 2 cm distal from the anastomosis line were ligated. HBO has not been applied in group 1 and 2. In groups 3 and 4 preoperative, in groups 5 and 6 postoperative, in groups 7 and 8 both postoperative and preoperative HBO is given. HBO treatment is applied for 90 minutes at a time, 2 times a day with 2.8 ATA pressure for 2 days in preoperative period, and 4 days in the postoperative period. In all groups insitu bursting pressure was measured at postoperative day five by using relaparotomy and without detaching adhesions. After this 2 cm colon segment is separated from anastomosis line and first half of this was kept in 10% of formalin for histopathological evaluation, other half was kept in - 80 °C for hydroxyproline evaluation. Tissue hydroxyproline levels in normal and ischemic anastomosis applied groups were higher than others which HBO was not applied with respect to control groups. Statistically the difference between groups 1 and 7 (p=0,041) and groups 2 and 8 (p=0,021) was significant. Average bursting pressure values were lowest in preoperative HBO applied ischemic anastomosis group and the highest in preoperative postoperative HBO applied normal anastomosis group. When we studied the differences between the groups, there was no significant statistical difference within the normal anastomosis applied groups but within group 2 and 8 (p=0,002), group 4 and 8 (p=0,003) and group 6 and 8 (p=0,01) there were statistically significant differences. Histopathological evaluations of the fibrosis of the anastomosis line between these groups was not found to be significant. Adequate tissue oxygenation is the main factor in wound and anastomosis healing. HBO treatment has positive effect on biochemical and mechanical parameters of ischemic and normal colon anastomosis in rats. It is possible to see this effect more clearly on combined HBO treatment that is applied before and after ischemic anastomosis. 54