Çekal ligasyon-perforasyon yöntemi ile oluşturulan inraabdominal sepsis modelinde beta glukanın akciğerler üzerine etkisi
The effects of beta glucan on lungs in a sepsis model secondary to ceacal ligation anal puncture
- Tez No: 132514
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN M. SÖZÜER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu deneysel çalışmal-30 Eylül 2002 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hakan Çetinsaya Deneysel ve Klinik Araştırma Merkezi'nde (DEKAM) gerçekleştirildi. Amaç: Ratlarda çekal ligasyon-perforasyon (ÇLP) yöntemi ile oluşturulan intra abdominal sepsis modelinde oluşan akciğer patolojilerine makrofaj aktivatörü olan P Glukanın etkilerini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Çalışmada ağırlığı 200-280 gram arasında değişen 30 adet dişi Wistar- Albino rat kullanıldı. Ratlar sham, sepsis ve P Glukan tedavi grubu olmak üzere 10'ar ratlık üç gruba bölündü. Sham grubunda sadece laparotomi yapıldı. Sepsis grubuna ÇLP yapıldı. p Glukan grubuna ise ÇLP'nu takiben intraperitoneal tek doz 4 mg/kg p Glukan tedavisi uygulandı. Tüm denekler subkutan uygulanan %0,9 sodyum klorür(5ml/kg) enjeksiyonu ile resüsite edildiler. Deneklerin tümüne 48 saat sonra intramuskuler ketamin anestezisi altında bronkoalveoler lavaj yapılıp (BAL), kan ve doku örnekleri alındı. Alman kan örneklerinde beyaz küre, hücre profili (lenfosit, monosit, lenfosit % değerleri) ve IL-6; 63BAL'da total hücre sayımı, BAL hücre profili (lenfosit, monosit, lenfosit % değerleri); sağ akciğer doku örneğinde miyeloperoksidaz aktivitesi ve sol akciğer doku örneğinde histopatolojik inceleme yapılarak akciğer patolojilerinin şiddeti değerlendirildi. Bulgular: Sham, sepsis ve p Glukan grupları arasında beyaz küre sonuçları benzerdi, aralarında anlamlı bir fark gözlenmedi. Kanda lenfosit ve nötrofil yüzdeleri açısından p Glukan ile tedavi edilen grupta sepsis ve sham grubuna göre anlamlı azalma gözlendi (pO.001). Kanda monosit yüzdeleri P Glukan ile tedavi edilen grupta sepsis ve sham grubuna göre oldukça yüksekti (p0.05). BAL nötrofil yüzdeleri, sepsis ve P Glukan grubunda sham grubuna göre belirgin olarak artmış bulundu (p0.05) Akciğer dokusunun histopatolojik incelemesinde alveoler intertisiyel ödem açısmdan gruplar arasında fark gözlenmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF p-GLUCAN ON LUNGS IN A SEPSIS MODEL SECONDARY TO CEACAL LIGATION AND PUNCTURE This experimental study has been performed at Hakan Cetinsaya Experimental and Clinical Research Center at the Erciyes University. Aim: To investigate the effects of P-Glucan which is a macrophage activator on rats with sepsis secondary to ceacal ligation and puncture (CLP). Materials and Methods: Thirty female Wistar-Albino rats weighting between 200- 280 grams were used for the study. Three groups each containing ten rats were divided as sham, sepsis and p-Glucan groups. Laparotomy was only performed in sham group. CLP was performed in sepsis group. p-Glucan at a dose of 4 mg/kg was given following CLP in p- Glucan group. All animals have been resuscitated with 5 ml/kg subcutaneous normal saline. Bronchoalveolar lavage (BAL), sampling of organs and blood was performed 48 hours after the initial intervention under ketamine anesthesia. White blood cell count, cellular profile 66(lymphocyte, monocyte percentages) and IL-6 were studied from blood samples. Total cell count and cellular profile (lymphocyte, monocyte percentages) were studied from BAL samples. Myeloperoxidase activity was measured from right lung samples and histopathologic evaluation was performed from left lung samples. Results: There were no differences between the groups for peripheral blood white and blood cell counts. There was significant decrease for lymphocyte and neutrophil percentages in p-Glucan group compared to sham and sepsis groups (pO.OOl). Blood monocyte counts were significantly higher in P-Glucan group compared to sepsis and sham groups (p0.05) Neutrophil count was significantly higher in sepsis and p-Glucan groups compared to sham group (pO.OOl). P-Glucan group had significantly less number of neurophils compared to sepsis group (pO.OOl). Lymphocyte count was significantly decreased in p-Glucan group compared to sham and sepsis groups (pO.OOl), however macropahge count was significantly higher in P-Glucan group (pO.OOl). Serum IL-6 levels were significantly increased in sepsis and P-Glucan groups compared to sham group (pO.05). This increase was more prominent in p-Glucan group compared to sepsis group (pO.OOl). MPO activity was significantly increased in sepsis and P-Glucan groups compared to sham groups (pO.05), but there was no significant difference between P-Glucan and sepsis groups (p>0.05). There was no difference regarding interstitial edema of the lungs between the groups (p>0.05). Alveolar hemorrhage and neurophil infiltration was significantly increased in sepsis group compared to P-Glucan group (pO.OOl). 67Conclusions: We demonstrate that development of lung injury is decreased in P- Glucan treated rats with sepsis. P-Glucan shows its effects by activating macrophages, increasing IL-1 and decreasing neurophil infiltration. 68